top of page

אירוע השקת הספר שִׁירְלְיוֹם - 365 יום מסביב למילה

של המשוררת - נורית יעקבס צדרבוים | בגלריה על הצוק נתניה

מאת: יאיר בן־חיים

שירליום.jpg
לרשימה באתר.jpg

נורית יעקבס צדרבוים - בדברים על הספר - 'שִׁירְלְיוֹם'  – 365 יום מסביב למילה

בהמשך נושאת דברים נורית מספרת על הספר וחלוקת השערים על פי חודשים ומציינת שבשער האחרון מאוגדים השירים שלה שהולחנו ולצידם יש את הקוד -QR לסריקה על מנת לצפות בסרטון ביוטיוב.

הספר יצא לאור לפני כשנה ונכתב במהלך שנת 2018 הוא יצא אחרי מגפת הקורונה.

בין העבודות  של נורית המוצגות בתערוכה 'הימים חולפים שנה עוברת' ישנו ציור גדול מְמַדִּים 'גלגל ענק' משנת 1990 שהוא שריד של עבודות שכולן היו בגדלים כאלה שכולן נגרסו  ואת החומר הגרוס הכניסה לבקבוקים שהיו חלק ממיצג בתערוכה אחרת שנקראה 'תחילת נעילה'.  (ראו סרטון- נורית יעקבס צדרבוים בדברים על הספר)

אתנחתא מוזיקלית שנייה היה השיר 'חיילת בשער' בביצועה של הזמרת חופית מסיקה בליווי על הפסנתר המוזיקאי והמלחין עדן רבין. בציון 50 שנים למלחמת יום הכיפורים, ציינה נורית לפני קריאת השיר שנכתב בשנת 2013 לאירוע לכבוד 'יום ירושלים' השיר מדבר על נורית החיילת שצעדה במצעד הראשון בירושלים כחיילת ואת התצלום צילם בעלה  סרן יוסף צבי (בונדי) יעקבס ז"ל, שנפל במלחמת יום הכיפורים בתאריך 19/10/1973.

 

במהלך האירוע הוזמנו חברים לקרוא שיר מתוך הספר עם אתגר לבחור שיר לפי תאריך שמתחברים אליו. ביו החברים שקראו ודיברו, היו: שלמה אברמוביץ, יאיר בן־חיים, דליה אילון שגיא, איריס שפירא איילון, לאה מילר, רפאלה ואסתר אזולאי.

(ראו סרטון – חברים קוראים ומדברים).

אתנחתא מוזיקלית שלישית היה השיר 'בסוף ההתחלות' בביצוע של המוזיקאי והמלחין עדן רבין.

בהמשך האירוע  קראה נורית  מתוך דברים שכתב על הספר צדוק עלון שנבצר ממנו להגיע.

הסיפור המדהים נשאר לסיום האירוע זהו סיפור מיוחד המחבר בין האמנית נטע אבידר לנורית יעקבס צדרבוים. (ראו סרטון 'הסיפור המיוחד המחבר').

באופן ספונטני הגיעה חברת ילדות של נורית ד"ר אסתר אזולאי, חוקרת ספרות שקראה את השיר 'זה שלא נאמר'.

אתנחתא מוזיקלית רביעית שחתמה את אירוע ההשקה היה השיר 'ומודה אני' בביצועה של הזמרת חופית מסיקה בליווי על הפסנתר המוזיקאי והמלחין עדן רבין.

ביום ראשון י"ב באב 30/07/2023 נערכה השקה לספר 'שִׁירְלְיוֹם'  – 365 יום מסביב למילה, של הסופרת והמשוררת, האמנית הרב-תחומית ד"ר נורית יעקבס צדרבוים בגלריה על הצוק בנתניה.

במהלך חודש יולי הוצגה בגלריה התערוכה 'הימים חולפים שנה עוברת'  בה הוצגו יצירות של האמנים   אלה זאק, אנה עייש, אשר וינקלר, דניאלה להב, (אוצרת התערוכה) מרים לצקו קוצין, ענת סמדר מיה, רבקה נבו ונורית יעקבס צדרבוים, שהעלתה בפני אוצרת התערוכה את הרעיון להשיק את ספרה המתכתב עם נושא התערוכה.

המוזמנים החלו בסיור בתערוכה המוצגת בגלריה ולאחר מכן הוזמנו לאולם במבואת הגלריה לאירוע השקת הספר.

אירוע ההשקה של הספר 'שירליום- 365 יום מסביב למילה' הוא הראשון בסדרת אירועים 'מדברים שירה' או כפי שאמרה נורית 'וקרא זה אל זה ואמר'. שיתוף פעולה חדש  בין אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל לבין היכל התרבות, עיריית נתניה וגלריית הצוק ואביבה מנהלת הגלריה. תהליך שבכל פעם שתתקיים  תערוכה אני אלמד את נושא התערוכה, אראה במי היא עוסקת ואני אזמין משוררים בהתאם לשלוח לי שירים שמתכתבים עם התערוכה שתוצג באותו זמן והגלריה תשמש כבית למשוררים בתקופת הצגת התערוכה. דיאלוג בין התערוכה לשירה. אני קוראת לפרויקט הזה 'מדברים שירה' וקרא זה את זה ואמר'.

הדובר הראשון שהוזמן לשאת דברים היה המשורר והעיתונאי שלמה אברמוביץ, חבר ועד אגודת הסופרות והסופרים העברים בישראל, יו"ר אגודת הסופרים חיפה והצפון, שסיפר  על היכרותו  עם המשורר נתן זך  בנסיעה ברכבת  מפגש שקישר ביניהם ולימים זך תמך ועודד וערך את ספרו השני ״נחיתה קשה״ (הוצאת 'תג').

בהמשך הוזמנה דניאלה להב אוצרת התערוכה לספר על התערוכה ועל תהליך אוצרות וסיפרה על האמנים המשתתפים.

אתנחתא מוזיקלית ראשונה היה השיר 'אין מבוע אין נהר' בביצועה של הזמרת חופית מסיקה בליווי על הפסנתר המוזיקאי והמלחין עדן רבין.

20230730_184359.jpg

הציור 'גלגל ענק'  וכוננית עם מבחר מיצירותיה של ד"ר נורית יעקבס צדרבוים
'בתערוכה המוצגת - 'הימים חולפים שנה עוברת'

עדן רבין בביצוע השיר 'בסוף ההתחלות'             

חברים קוראים ומדברים שירה מתוך הספר - 'שִׁירְלְיוֹם'  – 365 יום מסביב למילה

חופית מסיקה ועדן רבין בביצוע השיר 'ומודה אני'

​הסיפור המיוחד המחבר של נטע אבידר עם נורית יעקבס צדרבוים                 

לאלבום התמונות לחצו כאן

  אירוע השקה לספר - 'שִׁירְלְיוֹם'  – 365 יום מסביב למילה - של ד"ר נורית יעקבס צדרבוים,
בגלריה 'על הצוק', נתניה. | תערוכה – הימים חולפים שנה עוברת – אוצרת – דניאלה להב

פורסם בתאריך 05/08/2023

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page