top of page

אביחי קמחי הולך בירושלים ומודה שקשה לקושש קהל

מאת: יאיר בן־חיים

הַשִּׁירָה שֶׁלִּי

הִיא שְׁתִיקָה

שֶׁל אַרְבָּעִים וְחָמֵשׁ שָׁנָה

(אביחי קמחי)

עטיפת הספר 'הולך בירושלים' אבחי קמחי – ספר שירה | אתר חדרים

לִפְעָמִים

כְּשֶׁאֲנִי סוֹחֵט תַּפּוּזִים בַּבֹּקֶר

אֲנִי רוֹאֶה בְּסָמוּךְ לְמִפְתַּן הַחַלּוֹן

צִפּוֹר עָפָה בֵּין עַנְפֵי הָעֵץ הַדַּקִּים

צְבוּעָה בְּשָׁחֹר בּוֹהֵק וּזְנָבָהּ בְּצָהֹב בּוֹעֵר

וְעַל הָעֲנָפִים פּוֹרְחִים כְּתָמִים כְּתֻמִּים

כִּגְבִיעֵי קְרִיסְטָל שְׁבִירִים מְזוּגִים בְּיַיִן

מָה אִכְפַּת לַצִּפּוֹר מַה שְּׁמוֹ שֶׁל הָעֵץ

וּמָה אִכְפַּת לִי מַה שְּׁמָהּ שֶׁל הַצִּפּוֹר

הַמְּבִיאָה לְחַלּוֹנִי רְסִיסֵי אשֶׁר

לפעמים באמצע החיים קם בנאדם ומוצא את עצמו משורר והדעת גוערת בו לגעת בכל הכוח ב'אני' המחפש את המרחב וחופש התנועה, והכל בא לידי ביטוי בכתיבה שהתפרצה לחייו  ובזכותה אולי נמצאה הנוסחה לנס הרפואי. זה המקרה של אביחי קמחי, שהשירה חילחלה לתוך נימי נפשו והשתלטה על סדר-היום שלו.

אביחי קמחי החל לכתוב שירה בשנת 2009, לאחר שאובחן כחולה בסרטן ריאות מתקדם עם גרורות למוח. הרופאים קצבו לו  חודשים ספורים, והוא הזדחל בשארית כוחותיו אל מעיין היצירה, שואב משם נחמה ותעצומות נפש. ספר הביכורים שלו, רשימון סרטן, סיפורת אוטוביוגרפית, תיעד את התמודדותו עם המחלה הקשה. הספר זכה להצלחה רבה ולחשיפה תקשורתית.

בהמשך כתב שני ספרי שירה: ללכת (הוצאת צור אות, 2012) ולנווט לבד בחושך (הוצאת כרמל/עמדה, 2013). לאחרונה יצא ספר שיריו השלישי, ללכת בירושלים, שהושק אחר כבוד במרכז החינוך והתרבות 'קהילת מבקשי דרך' בירושלים.

בספרו החדש 'הולך בירושלים' מתגלה קמחי כמשורר בשל המשרטט במילותיו תמונות ליריות רבות השראה, שנותנות את הפרשנות שלו לנחישות ולדבקות במטרה, לאהבת החיים, ליכולת להביט לסרטן הפולשני בלבן של העיניים מבלי לחשוש, מבלי להטיח האשמות. שירה לא מתיימרת, נטולת התייפייפות. מילים שיוצאות מהלב ונכנסות אל הלב.   

המשורר עמיחי חסון, מנחה ערב ההשקה, פתח בהקראת השיר פה ושם, שעל הכריכה האחורית של הספר. לדבריו, קמחי מרגיש בכל מקום על הפלנטה כאילו הוא הולך בירושלים. "אם יש משהו שמאפיין את השירים בספר זה שירים של הליכה, שירים של התמודדות, קטעים מתוך המציאות. כך, פגישה עם המשורר חיים גורי הופכת להיות שיר".

פרופ' חמוטל בן-זאב הקריאה את השיר צבעים 

פרופ' חמוטל בן-זאב הקריאה את השיר צבעים  ולאחר מכן התייחסה לאמירה שבכתיבתו של קמחי.  "הדבר הזה שמביא לי אושר ושווה לי לכתוב עליו ולכתוב טוב... לא חשיפת האמת האכזרית, לא התת-מודע שגיליתי מתחת לחגורה. נראה לי מעין  השלמה ופיוס המביע סוג של מחאה. לסדוק את האשליות ולחשוב את הדברים שאסור לדבר עליהם, בלי למחות בלי לכעוס. אביחי מגלה לנו בשביל מה חלק מבני-האדם זקוקים לשירה כדי להתנחם, להתרפא ולהיגאל".

בהמשך נשאו דברים המשוררים צדוק עלון, נעה שקרג'י וגיא פרל. הזמר דוד ברבי תרם אתנחתאות מוזיקליות בביצוע שירים של קמחי אותם הלחין. הסופר המשורר ומבקר הספרות רן יגיל קרא את השיר 'הוראות לחיים בריאים', ונתן פרשנות לכתיבתו של קמחי.

בנוסף נשאו דברים המשוררת נעה שקרג'י, המשורר גיא פרל והזמר דוד ברבי בין לבין ביצע שירים של קמחי אותם הלחין.

בסיומו של הערב אמר הודה קמחי לקהל ולנושאי הדברים ושיתף אותם בתחושותיו, "תראו אני כל ערב השקה ואני עושה הרבה ערבים אני אומר זאת הפעם האחרונה, זה כל כך קשה לקושש קהל, בתל-אביב מילאתי את האולם וגם פה זה מכובד וכל ערב זה מזכיר לי  שבכל מחזור כימותרפיה הייתי אומר לחגית אשתי זהו  זאת הפעם האחרונה אני לא הולך יותר, כשהיה  מגיע המועד הייתי הולך, אז כנראה שאני אעשה השקות נוספות אם אני קורא את עצמי נכון.

פורסם 28/05/2015

להתקשרות וקבלת פרטים מהוצאת 'חדרים' לחצו כאן
bottom of page