top of page
לגיליון 9 - עמוד הזוכים.jpg

השירים הזוכים ב-'תחרות אקטיבה'  תשע"ט

    במקום הראשון זכה השיר: 'נכנסתי לתוך פרח' של המשוררת עפרי עקביא.

במקום השני זכה השיר: 'צִפּוֹר מְזַמֶּרֶת יֹפִי'  של המשוררת סיגל  מגן

ובמקום השלישי זכה השיר: 'אשה מדברית' של המשוררת ענת אורפז

מקום ראשון 77- בתחרות אקטיבה.jpg

לפני כחצי שנה פרסמנו 'קול קורא' באתר התרבות והספרות "חדרים-פרוזה ושירה עברית חופשית" המזמין יוצרים כותבים להשתתף ב-'תחרות אקטיבה' מתוך כוונה לחשוף ולגלות יצירות מקוריות ויוצרים מוכשרים. בחירת השירים הזוכים נקבעה ע"י חברי מערכת כתב-העת 'המסדרון' ובעריכת המשורר יאיר בן־חיים.

התחרות נערכת בפעם הראשונה והיא מוקדשת לזכרם  של רחל ויוחנן פרנק.

בשל הכמות הגדולה של השירים והסיפורים שהגיעו למערכת ובשל אילוצי הזמן, החלטנו לבחור את הזוכים מקטגוריית השירים בלבד. בתחרות הבאה נערך בהתאם ונכלול יצירות גם מהסיפורים.

עפרי עקביא - צילום רבקה הלל לביאה.jpg
עפרי עקביא - צילום: רבקה הלל לביאן

במקום הראשון ב'תחרות אקטיבה' זכה השיר 'נכנסתי לתוך פרח' של המשוררת, המוזיקאית והמלחינה  עפרי עקביא. (Ofri Akavia)

 

עפרי עקביא מוזיקאית, מלחינה, ציירת וכותבת, מלמדת באקדמיה למוסיקה בירושלים, בסמינר הקיבוצים ועובדת בבית ספר "אילנות" לילדים בעלי  קשיים קוגניטיביים ובעלי מיגבלויות קשות. אם לשתי בנות. בעלת תואר שני במוסיקה מטעם האקדמיה למוסיקה בירושלים. חיה בכמה עולמות בו זמנית וזוכה כעת לעשות חיבורים. 

 

נימוקי הבחירה: השיר 'נכנסתי לתוך פרח' זכה במקום הראשון בשל היותו שונה ואחר, אפילו יוצא דופן. זהו שיר המציג ראייה ייחודית על מצבים בחיים. מי יעלה בדעתו להיכנס לתוך פרח? לדעתי זה רעיון גאוני, הייתי מוכן לעבור את החוויה השירית המתוארת באופן אישי. שפת השיר ישירה לא מתיימרת לחטוף דימויים ומטאפורות, מעבירה חוויה שונה מהמקובל.  ועל כן זכה השיר במקום הראשון ב-'תחרות אקטיבה' הראשונה.

 

מקום שני  2 בתחרות אקטיבה.jpg

במקום השני ב'תחרות אקטיבה' זכה השיר 'צִפּוֹר מְזַמֶּרֶת יֹפִי' של המשוררת סיגל מגן

סיגל מגן התחילה את הקריירה הספרותית שלה כבר בגיל 7 כאשר זכתה בפרס שני בתחרות כתיבת שירים במקום מגוריה קריית-חיים, שבאותה עת חגגה העיר יום הולדת 40.

כשגדלה, עסקה סיגל בתחום ההיי-טק וכתבה בעיקר תוכניות בשפת מחשב.

לקראת גיל ארבעים, פרץ אצלה הר הגעש של כתיבה שהניב יצירה שופעת, המופנית בעיקר לילדים.

סיגל מגן.jpg
סיגל מגן - צילום: קרן מזור

נימוקי הבחירה: השיר 'ציפור מזמרת יופי' ביסודו הוא שיר של שמחה החושף את הקורא לתובנה שמעצם קיומנו חשוב שנזהה את הדברים המוארים. לדעת לחוש את הקסם הנפלא שיש בטבע,  להנות מהזכות שניתנה לנו לחיות, לחוש אהבה, להכיל את השילוב שלנו כבני אדם עם תפאורת היקום ויצוריו ולומר תודה על הקיים. זה כוחה של שירה טובה. היכולת להעניק לקורא רגעים של קסם.  ועל כן זכה השיר במקום השני ב-'תחרות אקטיבה' הראשונה.

מקום שלישי 3 בתחרות אקטיבה.jpg

במקום השלישי  ב'תחרות אקטיבה' זכה השיר 'אשה מדברית' של המשוררת  ענת אורפז

ענת אורפז, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה וקרימינולוגיה, כתבה שנים רבות בשבועון 'לאשה' עסקה ביחסי ציבור והיתה דוברת ויצ"ו העולמית. לפני חמש עשרה שנה פתחה סטודיו לפיסול בעיסת נייר וכיום נחשב הסטודיו שלה לוותיק בתחום בארץ.

לפני כשנה החלה לפרסם את שירתה בפרופיל בדוי ברשת וצברה אוהדים רבים. בספטמבר האחרון הוציאה לאור את את ספר שיריה הראשון, 'כשבאה אהבה אני משוררת לה'.

שיריה פורסמו באנתולוגיות וכתבי עת. לאחרונה אף הקימה את קבוצת 'משוררי הרשת' במטרה ליזום ערבי הקראה ולתת במה למשוררים צעירים וותיקים כאחד.

ענת אורפז - צילום אופיר אורפז.jpg
ענת אורפז - צילום:אופיר אורפז

נימוקי הבחירה: השיר 'אשה מדברית' חד ונוקב ויש בו מסר חשוב בעידן בו אנו חיים. זה שיר עם אמירה המציבה בכבוד את השיוויון הנדרש לזכויות נשים. אשה לא משולה לשפחה, היא שוות זכויות ולא אחת עולה בחשיבותה וחשיבתה על כמה גברים יחד. זה שיר מְקָרֵב המנחיל לערכים ואהבת הזולת ללא הפליה. ועל כן זכה השיר במקום השלישי ב-'תחרות אקטיבה' הראשונה.

פורסם בתאריך 28/05/2019
לאתר כתב-העת המסדרון- לחצו כאן
bottom of page