top of page

'מְסָרִים מִלֹּאִכְפַּתְלִיסְטָן'  

כתב וצילם: יאיר בן־חיים

מימין: רמי סערי. מימין עליון יחזקאל נפשי, רוני סומק. שורה תחתונה, מימין: שמעון אדף ואמיר אור.

ערב חגיגי לכבוד המשורר  והמתרגם  רמי סערי, אחד האנשים היקרים ביותר בעולם הספרות העברית, נערך ביום חמישי 04/02/2016 בבית ביאליק בתל-אביב. הנחתה את הערב קרן קוך ולאחר דברים קצרים הזמינה לבמה את  חתן השמחה   לשאת דברים ולקרוא משיריו.   

 

סערי הודה למארגני הערב ולקהל שבא לחלוק עימו  את השקת ספרו וציין שבמקביל לספר 'מְסָרִים מִלֹּאִכְפַּתְלִיסְטָן' (הוצאת כרמל ינואר 2016)  יצאו עוד שני ספרים נוספים  'כנסיית כלבים'  אסופת שירים שלישית של המשוררת הפינית סִירְקָּה טוּרְקָּה,  שהשתתפה פעמיים בפסטיבלי שירה שנערכו בארץ. הספר השלישי האנתולוגיה 'בְּנֵי קָוָאפִיס וּנְכָדָיו' אסופת שירה של רמי סערי ועשרים וששה משוררים הומוסקסואלים  מאירופה.

 

את הערב פתח סערי בשיר חדש 'סוס קרבות קשיש' אותו הקדיש לשניים מחבריו אותם  הוא אוהב  אהבת נפש, אהובה סלומון ואורי עטר. בהמשך קרא עוד שלושה שירים  גם אותם הקדיש לחבריו.

 

במהלך הערב עלו בזה אחר זה המשוררים רוני סומק, אמיר אור ושרון אס שקראו משירתו של סערי  ונתנו את דעתם לכתיבתו, בהמשך כאתנחתא מוזיקלית, ביצעה הזמרת עופרי אליעז  שני שירי עם, הראשון מברזיל בתרגום של רמי סערי והשני שיר עם מארגנטינה, שסערי כתב לו טקסט בעברית. בהמשך עלו לבמה המשורר שמעון אדף,  אירית סלע,  בוגרת החוגים לתיאטרון ולספרות באוניברסיטת תל אביב. והמשורר יחזקאל נפשי, שלושתם  קראו משיריו של סערי והביעו את דעתם על כתיבתו הייחודית. במהלך הערב הופתעתי כאשר המשוררת שרון אס בחרה לקרוא את השיר 'ב.מסדרון' שיר שהוקדש לי.(י.ב.ח)

חלקים נכבדים מרתקים ומעניינים מתוך האירוע בקטעי הוידאו.

המשורר והמתרגם רמי סערי קורא משיריו.

רוני סומק

אירית סלע, קוראת את השירים: א. הֶלְסִינְקִי בְּיָנוּאָר ב. אֹשֶר ג. חָשׂוּף

המשוררת שרון אס

אירית סלע

מתוך הכריכה האחורית של הספר:

 

'מְסָרִים מִלֹּאִכְפַּתְלִיסְטָן'  סיפרו העשירי של רמי סערי, הוא ספר שירה ייחודי בגוף השירה הישראלית בת זמננו. ייחודו בתכניו: מחציתו הראשונה מוקדשת לשירי סערי, ואילו מחציתו השנייה מורכבת מקטעי הגות וממאמרים עיוניים מעוררי מחשבה במקוריותם. אלה מתמקדים בקשת רחבה של עניינים העשויים להועיל לא רק למשוררים, אלא גם לקהל הרחב: למורים ולמבקרי ספרות, לציירים ולאמנים פלסטיים, למרצים ולסטודנטים, לבלשנים, להוגי דעות ולעורכים לשוניים.

 

בחלקו הראשון מסרים מלאכפתליסטן הוא ספר שירה לכל דבר. כלולים בו בסך הכל שישים שירים ומחזורי שירה. השירים נעים בנופים של הארץ, פינלנד, פורטוגל, יוון, מקסיקו וארגנטינה. שירים רבים מתמקדים ביחסי האדם עם משפחתו, עם זרים שהוא פוגש במסעותיו ועם בני עמו שאיתם הקשר נשמר בביקורי מולדת, במכתבים ובמסרים אלקטרוניים. שירים אחרים מתייחסים לאדם ולסביבה, בראש ובראשונה לעולם החי.

 

חלקו השני של הספר פותח בשיר המגשר בין שישים השירים שלפניו הטקסטים שאחריו. הטקסטים דנים בקשרים בין שירה ויוצריה, בזיקות עומק בין לשון וספרות. בדרכי התבוננות באמנות, בטבע, בנופיו, בחיותיו ומעל לכל באדם, בזולת.

 

פה ושם עוסק הכותב במקצועו, בבלשנות ובתרגום. אך מעניינת גם כתיבתו על עידית יצירתם של משוררים עברים אחרים. מקום המשורר כתייר בחיים מופיע בספר בשירים וגם בהגות, והוא צוהר לעולם מרתק ומרחיב אופקים.

 

הזמרת עופרי אליעז בשיר עם ארמני

שרון אס קוראת את השיר מסדרון

לאלבום התמונות לחצו כאן

 

המשורר והמתרגם רמי סערי מסביר מדוע הוא נחוץ לשוליים של הספרות מוסף: 'גלריה' עיתון 'הארץ' לחצו כאן

פורסם בתאריך: 07/02/2016 אתם מוזמנים להגיב כאן למטה

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page