top of page

ערב הוקרה למשורר, הסופר, המתרגם והעורך אמיר אור

צילם וכתב: יאיר בן־חיים

יאיר דלל

דן שורר בשיחה עם אמיר אור 

נפלא יומי – קריאה: אמיר אור שירה: אורית אזרח 

פרופסור משה רון בדברים על כתיבתו ושירתו של הסופר והמשורר אמיר אור 

נורית זרחי נושאת דברים ומקריאה שיר של אמיר אור

מימין: אמיר אור, עדי עסיס ואלי הירש

אביחי קמחי - מנחה האירוע 

חדוה הרכבי

שרון אס

אלי הירש

פרופ' רפי וייכרט

ערב לכבוד יצירתו ותרומתו של המשורר אמיר אור לשירה ולתרבות הישראלית, נערך בבית הסופר (31/05/2016)

האירוע הוא השני מתוך סדרת מפגשים  המוקדשים "ליוצרים בעלי תרומה מיוחדת בשירה ובתרבות״ בחסות אגודת הסופרים הנערכים בבית הסופר בתל-אביב.

לאחר דברי פתיחה של המנחה אביחי קמחי עלה ובירך יו"ר אגודת הסופרים צביקה ניר, שבסיום דבריו קרא שיר של אמיר אור. הזמר יאיר דלל פתח את הערב עם שירו של אמיר אור "שתֵה, ליבי " אותו הלחין.

המשוררת חדוה הרכבי דיברה על כתיבתו של אמיר אור ולסיום הקריאה את שירו  'אלוהי היהודים'.

 

פרופ' עוזי שביט

ראשן הדוברים היה פרופסור עוזי שביט שדיבר על כתיבתו של אמיר אור: "אמיר אור משורר, משורר  אמיתי. אלא שלא ניתן להפריד במקרה של אמיר אור,  בין יצירתו כמשורר לבין מכלול עשייתו  הספרותית,  שכן שירתו אינה מנסה ליצור יש מאין ומקורותיה אינן אישיים בלבד, אלא היא צומחת על בסיס מרחבים גדולים של שירה ותרבות,  קלסית ומודרנית, מערבית ומזרחית, עברית ורב-לשונית. התמצאותו של אמיר אור במלא המרחב הפואטי ההיסטורי והעכשווי, העברי והאוניברסלי ושליטתו המוחלטת בכלים הטכניים המגוונים של השירה,  אפשרו לו כמו לגדולי הציירים והפסלים שיצירתם החדשנית התפתחה על בסיס הכשרתם היסודית ושליטתם בטכניקה השלמה,  ליצור קוֹרְפּוּס שירי רחב מקורי ומגוון המפליא באושרו התמטי הפיגורטיבי והפרוזודי. קוֹרְפּוּס יְצִירָתוֹ שהוא גם פרסונלי וגם א-פרסונלי גם עברי ישראלי וגם אוניברסלי.

קשה להגזים בתרומתו של אמיר אור לתרבות השירה העברית. כמתרגם, עורך, יזם ומורה העשיר מאד את הסצנה השירית הישראלית ואם זאת אי השקט היצירתי שלו דחף ודוחף אותו שוב ושוב לאֶקְסְפֵּרִימֶנְטִים חדשים כדוגמת הרומן החדשני הגדול שלו על דוד המלך "הממלכה", שבו הסיפור המקראי והלשון  המקראית פוגשים את המציאות הישראלית, את הלשון העברית הישראלית העכשווית ומאפשרים לקורא להתבונן מחדש בו-זמנית קדימה ולאחור, הן במציאות הפוליטית והלשונית של ממלכת דוד המקראית והן בזו של הממלכה הישראלית הנוכחית.

יצירתו העשירה של אמיר אור מלמדת אותנו את סוד הצמצום".

המשוררת, הסופרת והיוצרת נורית זרחי עלתה לקרוא שיר של אמיר אור אך בפתח דבריה ציינה " "התרבות שלנו היא תרבות משכחנית. דברים שקרו לפני עשר שנים, אף אחד כבר לא זוכר אותם.   אמיר לדעתי הקים את השירה החדשה, אחרי משוררי 'עכשיו' דליה רביקוביץ, יונה וולך, מאיר ויזלטיר, היה איזה שקט והיה נדמה שאחרי זה אנשים כבר לא יכולים להיות משוררים. אמיר האיר בפנס גדול את הבמה הזאת, את הציבור הזה. ולאט לאט הוא גילה שיש אנשים שכותבים שירים וכפי שנאמר פה יותר מכל הוא משורר, אז בכוח העניין שלו בעניין, הוא הצליח להצית עניין גם באנשים אחרים. ולמעשה מאז מתגלגלת השירה הישראלית תחת החופה הגדולה שאמיר פרס אותה ומבלי שיודעים היא עדיין ממשיכה  ונפרסת".  לסיום הקריאה את שירו של אמיר "שיר תפילה 3" מתוך הספר 'כנפים': "זֹר לִי, הַכֹּל הַגָּדוֹל, פְּגָעִים שֶׁחָלְפוּ כְּבָר לִשְׁכֹּחַ; / בְּאַהֲבָתִי לָעוֹלָם/ הַנַּח לִי לָשׁוּב וְלִבְטֹחַ".....

הדובר הבא היה המשורר, המתרגם והעורך פרופסור רפי וייכרט שציין את הנאמנות של אמיר אור למשוררים ומשוררות שטיפח באכסניה של הליקון. וייכרט סקר את תחילת דרכו של אור כמשורר בשלהי שנות השבעים, וציין שהיה בשירתו של אור, ניחוח יווני, יפני והודי וזה אחד מהמאפיינים של ייחודו כמשורר, שהביא משהו אחר, מסתורי ורוחני מיבשות אחרות. אחד הדברים היפים בשירתו של אמיר הוא ריבוי הדגמים והאפשרויות.

בהמשך עלה לבמה פרופסור משה רון, נשא דברים שהתמקדו בכתיבת הפרוזה של אור, (ראו סרטון) הזמר יאיר דלל שר את השיר 'עלעול'  שיר שכתב אמיר וזכה ללחן של דלל. אחריו היה ביצוע של הזמרת אורית אזרח לשירו של אמיר "עוד נשוב אל ניגון השיר" ללחן עממי.

 

הדוברת הבאה היתה המשוררת שרון אס, שסיפרה שאמיר היה המורה שלה, זה שחנך אותה באכסניה של הליקון וערך את  ספר השירה הראשון שלה. לדבריה הוא לימד אותה משהו על דיאלוג, על חוסר המנוחה של טקסטים, היא למדה על היכולת המדהימה של נדיבותו כעורך והתייחסותו אל הטקסטים כאילו הם שלו, בלי הרצון לכבוש.

 

אחרון הדוברים היה המשורר והמתרגם אלי הירש, עורך ספרו של אמיר אור "הממלכה" שהביא דוגמאות מהתקופה המקראית, מתוך עלילת הספר  המתכתבות עם תרחישים פוליטיים של הזמן העכשווי..

לסיום הערב, דן שורר ערך ראיון עם אמיר אור, (ראו סרטון) והערב נחתם עם דואט קסום של אמיר אור והזמרת אורית אזרח בשיר "נפלא יומי" שכתב אור על-פי המנגינה  Amazing Grace.

 

(צפו בפלייליסט של סרטוני הערב).

לאלבום התמונות מהאירוע לחצו כאן

לפלייליסט כל הסרטונים ביוטיוב לחצו כאן

פורסם בתאריך 19/06/2016 אתם מוזמנים להגיב כאן למטה

bottom of page