top of page

אירוע השקת הספר

'נוכח בי נסתר' של המשורר פנחס גרשום
מאת: יאיר בן־חיים
פנחס גרשום נושא דברים בהשקת ספרו 'נוכח בי נסתר' | חדרים-בית הוצאה לאור | תצלום: יאיר בן־חיים
PinhasGershum_front_עטיפת הספר 'נוכח בי נסתר' של פנחס גרשום | חדרים-בית הוצאה לאור -2023small.jpg
פנחס גרשום | תצלום: יאיר בן־חיים

ביום שלישי י"ח בחודש אייר תספ"ג 09/05/2023, התכנסנו להשיק את ספרו החדש של פנחס גרשום 'נוכח בי נסתר', שיצא לאור ב-'חדרים-בית הוצאה לאור'.

אני נזכר איך תוך כדי העבודה על ההפקה, עברתי עם פנחס בשיחות עריכה טלפוניות שיר שיר, שורה שורה והשם שנבחר לספר הוא מתוך שיר בעמוד 35,  הנושא את השם 'שלוש תמונות שקיעה'  השיר נפתח עם השורה נוכח בי נסתר', מייד אמרתי לפנחס זה שם הספר שלך. האמירה הזאת בשיר מחברת אותי למשפט הידוע: 'גִּלָּה טֶפַח וְכִסָּה טְפָחַיִם' גילה מעט והסתיר יותר מאשר גילה.

 

לאחר דברי פתיחה קצרים הוזמן פנחס גרשום לקרוא את השיר 'אבי-קין' ובהמשך סיפר על תהליך הוצאת הספר לאור.

לאחר מכן קראתי דברים על ספרו של פנחס. לפניכם הדברים הפותחים את הרשימה.

"הספר 'נוכח בי נסתר' של פנחס גרשום מאגד בתוכו את  הַאֱמֶת לַאֲמִתָּהּ את כל מה שנאסף ומצטבר למכלול של האני האישי. הנוכחות באה לידי ביטוי בכל שיר ושיר וחושפת את הקורא לחוויה שירית מהנה שיש עימה תובנות ומוּסַר הַשְׂכֵּל.

בדרכו הייחודית מצליח לחשוף ולעטוף את רוח הנפש הצופה, המנשבת בין האור לחושך עם שובל של תקוות וראייה של המציאות  הקיימת, מבלי להתחמק מהאחריות המחייבת אותו לאיזון  מושלם, בכל מטלות החיים. ניתן לחזות ולחוש בין השירים את הראייה האישית ובעיקר את האמונה בדרך בה בוחר הדובר לקבל ולהשלים עם הווי החיים עם כל המשתמע מכך לטוב ולרע.

אי הידיעה (שורש הצמח- ע'24) מנתב את הזיכרון מהרגעים בהם נגלים הכוחות הנסתרים החבויים  בהתנהלות האישית  של הדובר השירי בספר ולא אחת ניצבת אי הידיעה  ומאתגרת  את הדובר להודות שנוכח בו נסתר והוא חי בשלום עם  הנוכחות הזאת ש –["הִיא שֹׁרֶשׁ הַצֶּמַח וּמִכּוֹחָהּ הוּא גָּדֵל"]"...

עם סיום דבריי על הספר עברנו להפתעה שהוכנה לפנחס. יום לפני אירוע ההשקה קיבל הודעות מעורך הספר והמוזיקאי שהיו אמורים להשתתף באירוע שהם אינם יכולים לבוא. הרגשתי  מחויבות להפתיע את פנחס וסיפרתי לו שמצאתי זמר שיבצע שיר ולא סיפרתי לו מי הזמר. אמרתי לו זאת תהיה פינת שנקרא לה 'זמר בהפתעה' ואיך שהחל הפלייבק להתנגן ברקע  הכרזתי "אז קבלו את הזמר, זה אני" וביצעתי את השיר 'מסתכל במראה' גרסה עברית שכתבתי לשיר Secret Garden - Serenade to Spring (סרנדה לאביב) שהלחין רולף לולנד.

בהמשך הזמנתי את ענת אביב לקרוא שירים מספרו של פנחס.  לאחר מכן הזמנתי ד"ר נורית צדרבוים סופרת, משוררת, אמנית וחוקרת שבאדיבותה, יצירתה היא המעטרת את עטיפת הספר 'נוכח בי נסתר' של פנחס גרשום, קהל הנוכחים זכו להרצאה מרתקת המלווה במצגת על הנוכח והנסתר על האינטרטקסטואליות, מאפיין  המצוי בטקסטים השיריים בספר עם הקשר ליצירה שלה  על כריכת הספר.

לאחר הרצאתה המרתקת של ד"ר נורית צדרבוים הוזמנה גל שפרינגמן לקרוא משירי הספר. מייד לאחר מכן נאמרו דברי סיכום שלי ושל המשורר פנחס גרשום שהוסיף תודות עם סיום דבריו.

אתם מוזמנים לצפות באלבום התמונות ובסרטונים.

עדוּת

 

רוּחִי שְׁלִיחַת

הַתֹּהוּ

כְּפוּתָה בַּקֶּלַע

הַנִּזְרָק מִבּוֹר

לְמִשְׁנֵהוּ

זְעָקָה, כֵּן זְעָקָה

שׁוֹוַעַת בַּמְּצָרִים

 

אבי-קין

 

נוֹפְלוֹת פָּנָיו

בְּמַפָּח

וְגוּפוֹ מֻשְׁלָךְ  

לְאֵי-שָׁם

עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה

בֵּין קוֹצִים עֵרֻמִּים

 

אַבְנֵי אַשְׁמָה

עַל כְּתֵפָיו

בִּנְשִׁימָה כְּבֵדָה

מוֹרִישׁ לִי אָבָק

נְפִילוּת

 

הַדְּלָתוֹת נִסְגְּרוּ

וְאִמָּא כְּבָר

יָרְדָה

הַנֶּהָג כִּמְעַט

נָסַע וְהִיא לֹא

הִרְגִּישָׁה

 

יָרַדְתִּי בְּבֶהָלָה

נִצְמַדְתִּי לְשִׂמְלָתָהּ

וְהִיא לֹא

הִרְגִּישָׁה

לאלבום התמונות לחצו כאן
נוכח בי נסתר - פנחס גרשום - יאיר בן־חיים - הוצאת 'חדרים'
פורסם בתאריך: 12/05/2023
המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page