top of page
רפי וייכרט - הכל באהבה - תצלום: יאיר בן־חיים

מתוך שער 'פסנתרים'

לד"ר אורית וולף

על ההשראה

שופן מוחה / רפי וייכרט

וּכְשֶׁאַתְּ נוֹסַעַת לְדוּבַּאי זִכְרִי

שֶׁהַחֹם הַזֶּה אֵינוֹ מֵיטִיב עִם עוֹרִי.

בְּחַיַּי הַקְּצָרִים הִתְרַגַּלְתִּי לַקְּרִירוּת שֶׁל וַרְשָׁה

וּלְשַׁלֶּכֶת גַּנֵּי לוּקְסֶמְבּוּרְג בְּפָּרִי.

 

אִי אֶפְשָׁר סְתָם כָּךְ לְטַלְטֵל מַלְחִין פּוֹלָנִי

לְאֵזוֹר הַמִּפְרָץ הַפַּרְסִי.

זֶה כְּמוֹ לְהַפְגִּישׁ רֶגֶל יְחֵפָה

עִם נָחָשׁ אַרְסִי.

 

וְאֵיזֶה מִין נוֹקְטוּרְן, אַתְּ חוֹשֶׁבֶת,

יֵצֵא לִי מִלֵילוֹת עֲרָב?

וְאֵיזֶה פּוֹלוֹנֶז אֲחַבֵּר לְמַרְגְּלוֹת

בּוּרְג' אֶל עַרַבּ?

ביום שישי ה-01.03.2024  נערך בתיאטרון צוותא בתל-אביב אירוע מחווה למשורר, מתרגם, מסאי ופרופסור לספרות רפי וייכרט, בסימן יום הולדתו ה-60.

האירוע נערך במסגרת קבלת שבת בצוותא אותם מנחה ציפי גון גרוס שדרנית רדיו, פסיכולוגית חינוכית קלינית והתפתחותית וסופרת ישראלית עם הכותרת הכל באהבה כשם ספר חדש עם מקבץ שירים של רפי וייכרט מהשנים 1994 – 2024 שהופק במיוחד כמתנה וניתן לקהל בכניסה לאולם.

האירוע נפתח  עם הזמר והמלחין עודד גדיר  שהוציא עשרה אלבומים מתוכם שלושה יחד עם רפי וייכרט. לאחר מכן הוזמן לבמה המשורר מירון ח. איזקסון שנשא דברים על היכרותו עם רפי וייכרט ודיבר על פרשת השבוע "כי תשא".

באופן ספונטני עלתה לבמה גברת דבורה לשם אלמנתו של המשורר גיורא לשם ובירכה את רפי וסיפרה על הקשר שלה ושל בעלה המנוח לרפי, שיחד עם משה דור ייסדו את הוצאת 'קשב לשירה'. בנוסף הוזכרה הידיעה שנכדתה של גברת לשם היא אחת מהחטופים המצויים בעזה.

בהמשך שודרה מצגת עם השיר there'll always more time 'תמיד יהיה יותר זמן' בביצוע הזמרת אפרו  לורי ווילאמס שאחד מבני משפחתו של רפי הכין.

הדובר הבא היה המשורר רוני סומק  שסיפר על היכרותם וקרא שלושה שירים של רפי וייכרט הנוגעים באהבה, 'חוטים', 'שיר אהבה' ו'אשכול'.

עיקרו של האירוע היה מופע של זמרים שביצעו משיריו של רפי וייכרט שהלחינו, ביניהם הזמרת חני דינור שבתחילה הופיעה לבד וביצעה שני שירים.

הזמרת ירונה כספי הגיעה במיוחד מיוון וביצעה שלושה שירים. השיר 'חוף' 'ארובות' והשיר 'מרווחים'.

לאחר מכן רמי הראל ביצע שני שירים השיר הראשון 'פיסת חיים' אותו הלחינה חני דינור והשיר השני 'בשכונת הילדות' אותו הלחין מוני אמריליו.

אורחת נוספת שברכה את רפי היא מיכל בת-אדם תסריטאית ובמאית, שחקנית ומשוררת, זוכת פרס אופיר על מפעל חיים, זוכת הפרס מפעל חיים מטעם הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים וזוכת פרס ישראל לקולנוע. "רפי יקר, אני שרה לך שיר אהבה, בלי המילה אהבה וגם בלי מילים אחרות ואני מאחלת לך ולכל המשפחה עוד הרבה שנים של בריאות של שמחה ושתשפיע עלינו עוד הרבה הרבה מכל מה שאלוהים נתן לך לדעת לעשות כל כך טוב". השיר הראשון 'תמיד יהיה' שיר שהולחן והושמע במהלך האירוע, השיר השני שקראה 'אצבעות' שנכתב לזכרו של חברו של רפי עמינדב דיקמן. מתוך הספר: 'אתה היית קורא לזה אלגיה' לסיום קראה את השיר 'מבט'.

הזמר והיוצר קובי פז הוציא עם רפי את האלבום 'בקצה הבדידות' אותו השיקו בבית היוצר בתל-אביב. קובי בירך את רפי "רפי יקירי אני מאחל לך שנים רבות של בריאות ואהבה למשפחתך היקרה ולנו שיהיה לנו עוד המון שנים של יצירה משותפת" הוא ביצע את השיר 'כמו יד של מאמין' מתוך האלבום המשותף ובהמשך ביצע שיר חדש בליווי על הפסנתר של המנהל המוסיקלי של הערב רמי הראל. לסיום הזמין את הזמרת חני דינור ושלושתם ביצעו את השיר. "גם השחיה היפה / תגיע לבסוף אל החוף / אליו נעלה בתנופה / תיירים שקופים באינסוף".

הזמר שסגר את האירוע היה זיו רובינשטיין מלחין, משורר ומפיק בטלוויזיה ששר שני שירים שרפי וייכרט כתב.'עוד מעט' 'זיכרון'.

אחרונה חביבה עלתה לבמה  הפסנתרנית ד"ר אורית וולף: שבירכה את רפי וייכרט ואמרה: "המילים האדירות הלחנים, אני נפעמת, אני מתרגשת, אני תמיד אומרת לעצמי, יש משפט שהולך איתי אל תגיד תודה, תעשה תודה! אני חושבת שכולם כאן במעט שאנחנו עושים כאן רוצים לעשות תודה על מפעל חיים כל-כך גדול". היא קראה את השיר 'שופן מוחה' שרפי וייכרט כתב והקדיש לה אותו, הוא מופיע בספרו ״זיכרונות מחנות תקליטים״ שם יש שער שלם שמוקדש לאורית. לסיום ניגנה את ואלס בדו דיאז מינור של שופן.

לסיום האירוע נשא רפי וייכרט דברי תודה וקרא את שירו 'עששית'.

מוזמנים לצפות בסרטון של האירוע.

עששית / רפי וייכרט

לִפְעָמִים תֵּל־אָבִיב הִיא כְּמוֹ עֲשָׁשִׁית

שֶׁהַיָּם בָּהּ נוֹשֵׁף בִּלְחָיַיִם דֵּהוֹת

הָאוֹרוֹת מְרַצְּדִים בַּקוֹמוֹת הַגְּבוֹהוֹת

וּצְלָלִים מְדַוְּשִׁים בָּרְחוֹבוֹת חֲרִישִׁית

 

וּבַלַּיְלָה גַּגּוֹת מְשַׁגְּרִים מְסָרִים

אֶל מֶרְחַק כּוֹכָבִים בִּשְׁמֵי הַפְּלָדָה

לִפְעָמִים הַקִּיּוּם הוּא אַדְווֹת רְעָדָה

כְּשֶׁבְּתוֹךְ הָעוֹרוֹת הַזְּמַנִּים בּוֹעֲרִים.

פורסם בתאריך: 03/03/2024

Click here for the website of the corridor magazine
bottom of page