top of page

אירוע השקת הספר

 

'קיבוץ בשלכת' של הסופר אמנון ורנר

 

מאת: יאיר בן־חיים
הסופר אמנון ורנר בהשקת ספרו: 'קיבוץ בשלכת' - תצלום: יאיר בן־חיים
AmnonVerner_cover.jpg
הסופר אמנון ורנר בהשקת ספרו: 'קיבוץ בשלכת' - תצלום: יאיר בן־חיים
יאיר בן־חיים מו"ל הוצאת 'חדרים' ועורך הספר: 'קיבוץ בשלכת'
יאיר בן־חיים מו"ל הוצאת 'חדרים' ועורך הספר: 'קיבוץ בשלכת'

אירוע השקת ספרו החדש של הסופר אמנון ורנר 'קיבוץ בשלכת' נערך בבית הסופר בתל-אביב ביום שלישי 21/06/2022. את האירוע הנחה יאיר בן־חיים מו"ל 'חדרים-בית הוצאה לאור'.

 

אמנון ורנר, סוציולוג וסופר ישראלי, מרכז את עשייתו סביב עולם התוכן הקיבוצי. ורנר, חבר קיבוץ כרמיה (עוטף עזה), משנת 1954.

בשנים האחרונות הוא עוסק בכתיבה סיפורים קצרים ורבים מסיפוריו פורסמו בעיתונות הקיבוצית, באנתולוגיות ובאתרים באינטרנט.

ורנר, זוכה פרס לספרות מטעם עיריית רמת־גן בשנת תשע"ג 2013 בקטגוריית 'ספרות ילדים ונוער' על ספרו: 'ניר נגד סאלים' סיפור אמיץ ונוגע ללב על התמודדותם האישית של ילדים עם המחיר וההשלכות של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

שנים רבות ניהל אמנון, את אתר 'סיפורי הקיבוץ' בו קובצו 1500 סיפורים מעשרות רבות של חַבְרֵי קיבוצים, ובמהלך השנים כתב בכמה עמותות לחינוך, לדמוקרטיה ושלום.

בכל סיפור בספר 'קיבוץ בשלכת' מצליח הסופר אמנון ורנר להכניס את הקורא לאווירה ולהווי חיי הקיבוץ, על פניו אפשר לחשוב שמדובר בתיעוד אמת של מצבים,בפועל רוב הסיפורים הם פרי דמיונו של ורנר הנשענים על מציאות חיי היומיום בקיבוץ.

 

הסיפור הראשון בספר 'ארבעים וחמישה מ"ר' מביא אמנון את סיפורו של חבר הקיבוץ פרויקה בן השמונים וחמש, כאשר עידית משכבת הביניים בקיבוץ פונה אליו ומבקשת ממנו לפנות את דירתו לטובת משפחה עם ילדים והוא מסרב בתוקף. "פרויקה, אתה גר לבד בדירה של 85 מ"ר ויש חברים עם שלושה ילדים שעדיין חיים בדירות קטנות של 45 מ"ר". לאחר ויכוח סוער בפתח ביתו מתרים בו שעליו לפנות את הבית ומזמנים אותו לדיון בהנהלה שבוע לאחר מכן. לאחר דין ודברים חריף מחליטים חברי הקיבוץ ברוב קולות שפרויקה חייב לפנות את ביתו. זהו סיפור המהווה דוגמה להחמרה ושינוי בחברה הקיבוצית בשל ההפרטה ומעבר מגורי הילדים לדירות ההורים.

 

בסיפור 'הקוראת בקפה' עולה השאלה, האם ייתכן שבקיבוץ תהיה חברה שזה עיסוקה? ישנה תחושה שכולם מנהלים את כולם, וכל זאת מאחר והםבפועל כמו מפעל שיתופי, וכל אחד מחברי הקיבוץ רואה בכל סיטואציהשיש בה חריגה מהנורמה הקיבוצית את הזכות לגעת גם בנושאים פרטיים של חברים מהקיבוץ.

הספר החדש 'קיבוץ בשלכת', יגרום לכם לא אחת לחייך. מובטחת לכם חוויית קריאה מהנה".

IMG_2518.JPG
אמנון ורנר עם עטיפת ספרו 'קיבוץ בשלכת'.

האירוע נפתח עם הזמרת רחלי וולשטיין בשיר 'מדורה' אותו הלחינה, שאת מילותיו כתבו אמנון ורנר עם רעייתו תרצה ספיר ז"ל. לאחר מכן עלתה המשוררת והסופרת , נציגת ועד אגודת הסופרים העברים לשאת דברי ברכה בשם אגודת הסופרים.

הדוברת השנייה היתה המשוררת והסופרת מיכל סנונית שבראשית דבריה אמרה:

"לכתוב סיפור קצר צריך לדעת, להתחיל מרגע מסוים ולסיים ברגע אחר מבלי להתפרס על חיים שלמים הלוך ושוב כמו בכתיבת רומן. אמנות עושה זאת באומנות. ספרו החדש 'קיבוץ בשלכת' הוא קובץ סיפורים על הקיבוץ שמאפיין את כולם הוא סיטואציה שהגיבור נאלץ להתמודד איתה עד שהוא נחלץ ממנה כך או אחרת. אמנון הוא האיש המבוגר הכי תמים שהכרתי בחיים, תם ותמים. ככה הוא מצטייר בכתיבתו. ועם זאת בסיפוריו מסתתרת חוכמה גדולה. כמו למשל בסיפור על ירחמיאל, סיפור שכבש אותי באירוניה ובדימויים' כרגיל בסיפוריו של אמנון, שיחת הקיבוץ כעין גיבורה בפני עצמה, ודנה בכל בעיה בכוד ראש כשהמספר מחייך ברקע בתארו מצב שהיה פעם מקובל וכיום הפך בצורה מסוימת לפתטי. אמנון הוא מספר סיפורים הוא אוהב לספר זה בדמו הוא שואב מהמציאות הקיבוצית את גיבוריו, ושותך אותם כיד דמיונו הטובה במציאות קשה ולא מפרגנת, ועם זאת הוא תמיד אמפתי ורחום. הוא אוהב כל גיבור וגיבור הוא ביקורתי וקשה לגבי הנוף האנושי שסביבו. עם זאת מרגיש כמו בבית. הוא נטוע עמוק באדמה, שורשיו הם שורשי חלוץ בהווה ובעבר. הוא מספר רגיש ומרגיש את גיבוריו זאת גם כשהוא נועץ בהם או יותר נכון בחברה בה הוא חי, ציפורניים חדות.

אני רוצה לציין שברוב סיפוריו של אמנון ורנר יש איזה שהוא פאנץ' מין מכה בבטן בלתי צפויה המופיעה בסופו שלא ניתן לשער אותה קודם לכן. הדבר מעלה תמיד, או חיוך על השפתיים, או דמעות בקצות העין. אמנון בקיא בחיי הקיבוץ ומכיר את אנשיו עם זאת הוא כאילו מסתכל בהם גם מבחוץ בריחוק שמספר, הרואה את הדברים גם מבפנים וגם מבחוץ. בניתוק שאינו מערב רגשות ואינו בא לשפוט. הוא אומר לקורא: אלו הם פני הדברים, תחליט אתה מה אתה מרגיש ומה אתה רואה. הוא לא עושה את החיים קלים, לא לקיבוץ ולא לגיבורי הסיפור אותם הוא מתאר, הדברים נמסרים כהווייתם. הוא מציץ מעבר לוילון ומגלה יותר מטפח או שנייםעל החברה כקולקטיב ועל הפרט. סיפורי קיבוץ בשלכת הם עירוב של סך כל הרגשות של האנשים החיים ונושמים קיבוץ בכל רמ"ח אבריהם. הספר אינו יומרני, אמנון הוא מספר צנוע, אבל זה לא מפחית מערכו אלא להיפך. ספר מעולה שסוחף את הקורא מסיפור לסיפור, עד סופו".

הסופר אמנון ורנר עם המשוררת והסופרת מיכל סנונית - תצלום: יאיר בן־חיים

הזמרת רחלי וולשטיין ביצעה את השיר: 'לשיר בשקט'.

בהמשך היה מופע של השחקנים מתיאטרון פלייבק עם השחקנים הלל שמעון ושושה קסטנברג שהמחישו קטע הנשען על סיפור מהספר 'היכן לכל הרוחות הגיבנת'.

לאחר מכן הוזמן לשאת דברים הסופר אמנון ורנר. ששיתף שבסיפורים שהוא כותב הוא מגלה ובונה את עצמו. (מוזמנים להקשיב ולצפות בסרטון בדבריו של אמנון ורנר).

 

לסיום ביצעה רחלי וולשטיין עוד שני שירים שכתבה תרצה ספיר ז"ל 'אחרת' ו-'גבר ואשה'. האירוע ננעל עם דברי סיכום של עורך הספר יאיר בן־חיים שתיאר את החוויה האישית שלו מקריאת הסיפורים.

לאלבום התמונות לחצו כאן

אמנון ורנר - קיבוץ בשלכת -מיכל סנונית -  יאיר בן־חיים - הוצאת 'חדרים'
פורסם בתאריך: 28/06/2022
המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page