top of page
אירוע השקת גיליון מספר 16 - של כתב-העת 'המסדרון'.jpg
לאתר חדרים.jpg

יאיר בן־חיים עורך כתב-העת 'המסדרון' נושא דברים

אירוע השקת גיליון 16 של כתב-העת 'המסדרון'.jpg

מנחת האירוע ד"ר נורית צדרבוים נושאת דברים

ביום ראשון 29/01/2023 התקיים אירוע השקת גיליון מס' 16 של כתב-העת 'המסדרון' שיצא לאור בחודש דצמבר 2022.

מנחת האירוע ד"ר נורית צדרבוים פתחה את האירוע ונשאה דברים על ההיבט הכנעני הבא לידי ביטוי בחלקו של הגיליון, ועל יצירותיה המעטרות את דפי הגיליון המתכתבות עם רוח האידאולוגיה הכנענית.

הדובר הבא עורך כתב-העת 'המסדרון'  המשורר והאמן יאיר בן־חיים, שפתח את דבריו ואמר " משוררים ומשוררות ויוצרים יקרים! אני שמח לראותכם כאן הערב, אנחנו מציינים אבן דרך בעולם הספרות העברית. חשוב לי שתדעו שאתם על המפה. כל אחד ואחת שבחרתי לפרסם את שירתו מבחינתי נחשב לאחד ממשוררי הזמן הזה. אנחנו כאן ויחד נותיר חותם מעניין  ומרתק לדורות הבאים.

כתב-העת המסדרון מציין שמונה שנים להיווסדו. כיום  אני יודע בבטחה  שהצלחתי לייסד טרקלין משלי שבו יש לי את הזכות לארח יוצרים שיש בכתיבתם את הניצוץ והבערה.  כולי תקווה שיהיו לי הכוחות להמשיך במשימה והצעידה הפואטית והפרוזאית תתקיים עוד שנים רבות.

בהתייחס לגיליונות הקודמים של כתב-העת 'המסדרון' שמחתי הפעם על ההיענות הרבה של יוצרים שלא הכרתי  ומצאתי לנכון לחשוף את יצירתם לראשונה.

את שער הגיליון מעטרת  היצירה 'הפסלים שלי והתרפים של רחל' של האמנית הרב-תחומית ד"ר נורית צדרבוים מנחת האירוע שלנו הערב,  שזו לה הפעם השנייה שהיא משתתפת כאמנית אורחת בכתב-העת 'המסדרון' יצירותיה המעטרות את הגיליון  מתכתבות עם רוח האידיאולוגיה הכנענית, נושא שנדון במסגרת פסטיבל 'דּוֹרֵשִׁירָה' 2022, שערכנו לפני חודשים אחדים".

הדוברת הבאה, הסופרת, המשוררת ומספרת הסיפורים אסתר דגן-קניאל דיברה  על תחרות הכתיבה  'מוסיפים על האור' תחרות כתיבה ליצרים עם מוגבליות, שאירוע חלוקת הפרסים לזוכים נערך בחודש דצמבר 2022 וסקירה על האירוע  פורסמה בגיליון 16 של כתב-העת 'המסדרון' כששירי הזוכים פורסמו בגיליון.

 

אתנחתא מוזיקלית בביצוע הזמרת רחלי וולשטיין אשר ביצעה את השיר 'עונות השנה' שהלחין יאיר בן־חיים לפני כ-45 שנים למילותיו של המשורר, משה גיורא אלימלך.

 

סבב ראשון של קוראים שקראו שיר שלהם שפורסם בגיליון.

 

דליס – שם השיר – 'המים בנחלַיי' – עמ' מס' 16

ד"ר אסתר קאפח – שם השיר – 'אבק עולם' – עמ' מס' 23   סופרת, משוררת, וחוקרת.

חדוה ראובן – שם השיר – 'זמן מדבר' - עמ' מס' 23

חן קפלן – שם השיר – 'למדני אלוהים' - עמ' מס' 23

סוניה ביידר-שם השיר 'נחמה'  - עמ' מס' 26

איריס שפירא ילון – שם השיר 'שורשים'  - עמ' מס' 26

 

מאחר וזהו ערב  שעיקרו שירה הוחלט במערכת כתב-העת 'המסדרון' לחנוך את מדור משורר/ת אורח/ת במסגרת אירוע ההשקה. המדור נפתח עם מצגת שהראתה חלק מיצירות ואיורים מתוך ספר שיצא לאור בקרוב ב-'חדרים-בית הוצאה לאור', של המשוררת האורחת חגית כרמל. הספר הוא ספר משותף לחגית ולאמן אוצר התערוכות והמשורר אריה רובינוביץ  שציוריו וצילומיו מצויים בצד כל שיר בספר.

 

פינה נוספת שהושקה באירוע ושתהיה מעתה ואילך מסורת בהשקות גיליון 'המסדרון', בכל פעם יולחנו עד שלושה שירים מתוך הגיליון שיצא לאור ויבוצעו באירוע ההשקה. הפעם השיר שנבחר הוא שירו של יוסי אלפי - 'להיות אחד מכם' שהוזמן לקרוא את שירו  ומייד לאחר מכן  הזמרת רחלי וולשטיין הלחינה וביצעה את השיר. 

 

סבב שני של קוראים שקראו שיר שלהם שפורסם בגיליון.

ענת זגורסקי שפרינגמן - שם השיר -  'בילדותי' – עמ' מס' 20

ענת גרי-לקריף – שם השיר – 'טלאי לילה' - עמ' מס' 21

בן אייזנשטיין – שם השיר 'טפחיים' - עמ' מס' 32

רם הרשטיין – שם השיר 'זה התַיל' - עמ' מס'32

 

הדובר הבא היה האמן ואוצר התערוכות, אריה רובינוביץ שסיפר איך ההשראה  פרצה  למחוזותיו כאשר נחשף לשירים של המשורר יאיר בן־חיים. שלושה מהציורים מתוך שמונה עשה שצייר  פורסמו בגיליון 'המסדרון'  לצד 3 שירים  מתוך ספר שיריו החדש של יאיר בן־חיים 'מכרות הפחם'.

בהמשך לדבריו של אריה שהזכיר את ההשראה שקיבל מספר שיריו החדש של יאיר בן־חיים 'מכרות הפחם' הזמרת רחלי וולשטיין ליוותה בגיטרה את יאיר בן־חיים שהלחין וביצע את שיר הנושא את שם ספרו 'מכרות הפחם'.

 

סבב אחרון של קוראים שקראו שיר שלהם שפורסם בגיליון.

 

דנה שניצר משיח – שם השיר – 'בולען האושר' – עמ' מס' 37

 אילנה בוגומולני – שם השיר – 'שמיטה אישית' - עמ' מס' 37

יפה וגנר יאיר פור – שם השיר – 'שפת השירה' – עמ' מס' 38

איריס כליף – שם השיר 'מרפא יהל עולם איריס שמאיא - עמ' מס' 32

דרור שקולניק – שם השיר 'יִידִישֶע מָאמֶע

יאיר בן־חיים עורך כתב-העת 'המסדרון' נושא דברים

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page