top of page

המלכה שושנה

סרטם של קובי פרג' ומוריס בן־מיור

מאת: יאיר בן־חיים

פלקט הסרט - המלכה שושנה סרטם של קובי פרג' ומוריס בן־מיור

שירה: שושנה דמארי

מילים: סעדיה בן עמרם

 

סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה

סַפְּרִי נָגִיל בְּתֵימָא

בַּת מְלָכִים הַחֲכָמָה

אָן מְקוֹמֵךְ סַפְּרִי לִי

עָנְתָה יוֹנָה סְעַדְיָה

לִי בְּפַלְטֵרִין עֲלִיָּה

סַפְּרִי תַמָּה תְמִימָה

סַפְּרִי נָגִיל בְּתֵימָא

במוצאי שבת 03/07/2021 הייתי בהקרנת הבכורה של 'המלכה שושנה' סרטם של קובי פרג' ומוריס בן־מיור בסינימטק בתל אביב במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי.

שושנה דמארי, המלכה הוא הכינוי שבו זכתה בכבוד מאחר והיא היתה מחלוצות הנשים שעשו קריירה כזמרת בישראל ובחו"ל, עוד בטרם קמה המדינה.

שושנה דמארי אחת מזמרות העבר של מדינת ישראל כנראה הטובה מכולן, שסיפור חייה היה די עלום, על גבול החסוי, אני מאמין שזה מתוך בחירה אישית שלה.

לראשונה נחשפתי לקולה של דמארי בהיותי נער, זה היה באחד משידורי  פסטיבל הזמר בו הייתה אורחת הכבוד וביצעה כמה משיריה הידועים. היה משהו מכשף בגוון הקול שלה, העוצמתיות, השליטה בנשימה וההיגוי המדהים הם אלה שהקנו לה את כתר מלכת הזמר הישראלי. 

הסרט 'המלכה שושנה' חושף לראשונה פרטים מחייה שלא היו ידועים ולא אחת חשתי נבוך תוך כדי צפייה משנודע לי שהיא היתה אישה דעתנית שלא בחלה בנשיותה בקשרים רומנטיים שכנראה היו לה, ככה מבינים מהסרט, ואפילו  לא במרומז. ניתן להבין שהיה לה קשר רציני עם המלחין של רבים משיריה משה וילנסקי, סיפור שגרם למפח נפש לבעלה של דמארי שלמה בשמי, שאפילו שקל להיפרד ממנה בשל כך. אני באופן אישי לא ידעתי שהקריירה שלה חצתה גבולות, ולא היה לי מושג שהיא חיה מעל שנתיים בארצות הברית ובקנדה כדי להופיע ולקדם את הקריירה שלה.

הסרט מציג את חייה של שושנה מכמה היבטים והיא מתגלה כאשה חמה ואוהבת, אשה שבחרה לקדם את הקריירה שלה גם במחיר כבד של ניתוק מבתה ובעלה.  בסרט נחשפת האשה שושנה האמיתית, שחייה לא היו רחוקים מסיפורי האגדה ההוליוודיים.

הסרט מלווה בקולה של שושנה שענתה לשאלות בראיונות שונים שנשמרו בעזבונה. לאורך כל הסרט היתה תחושה כאילו היא נוכחת ומספרת את סיפור חייה, ללא בושה, חלוצה פמיניסטית מתקופה בה עוד לא שמענו על פמיניזים.

 

בשנתיים האחרונות לחייה נוצר קשר בין שושנה למוזיקאי עידן רייכל איתו הקליטה כמה שירים וביניהם השיר 'ספרי תמה תמימה' מילים שכתב סעדיה בן־עמרם,  הקלטה שלא הושמעה עד להופעת הסרט בו הונצח השיר. אתם יכולים לראות את השילוב של התזמורת הסימפונית ירושלים  עליה הולבש קולה של שושנה. תוצאה מושלמת לשיר נפלא. זהו שיר תימני עממי מהמאה ה-17 וכעת הוא יוצא כסינגל בעיבוד מחודש.

אתם מוזמנים לצפות בטריילר של הסרט, וכמה בחירות של שירים מהופעותיה של שושנה דמארי במהלך כל שנות הקריירה שלה. בין השירים שבחרתי להציג כאן בסקירה נמצא השיר 'ההלך' שכתבה את מילותיו בתה נאוה בשמי אותו הלחינה המוזיקאית יעל גרמן שיר שנכלל באלבום 'אור' שיצא בשנת 1988.

מילים: נאוה בשמי

לחן: יעל גרמן

מתוך האלבום: שושנה דמארי - אור, 1988

 

 ההלך

באשר ההלך

שם ביתי

שם סובבת דלתי

 

טווה פניו בפלך

בדמע יתווה דרכי

 

את קולו רודף הצדף

אתמולו שם יטמין

 

על חופים ימים יגידו

את זה אשר לא יאמר

בשטף מילים

 

אז אל קצווי תבל כך לנדוד

שוב לגעת בסוד

מבאר צמאונו עוד לרוות

 

את ראשו הסהר

כה יכסיף

בלילות לבנים

 

סופות אוספות בדרך

נופי חלומות תועים

 

והשכם ישא על שכם

כסופי ערבות

 

מבטו אבק וגשם

ומעיני האילות

פניו נשקפות

 

אז אל קצווי תבל כך לנדוד

שוב לגעת בסוד

מבאר צמאונו עוד לרוות

המלכה שושנה - סקירה על סרטם של קובי פרג' ומוריס בן־מיור - אתר 'חדרים'

פורסם בתאריך  08/07/2021

לאתר כתב-העת 'המסדרון'
bottom of page