top of page

בלט איגור מויסייב

להקת המחול הגדולה בעולם במופע סוחף לחמש הופעות בלבד בישראל:

תל אביב, ירושלים וחיפה בהשתתפות 80 משתתפים, עם מאות תלבושות ססגוניות

 במופע בלתי נשכח החל מתאריך 5.5.2017

צילומים: יח"צ

טובי הרקדנים מלהקות חובבים מרחבי ברית המועצות בשילוב רקדנים צעירים מבית הספר לבלט של הבולשוי ומלהקות מחול קלאסיות נוספות. מאז 1940 פועלת הלהקה באולם הקונצרטים צ'ייקובסקי. רפרטואר הלהקה כולל למעלה מ- 300 ריקודים שונים המגיעים מכל רחבי העולם. בנוסף ליצירות שלמות במערכה אחת אותן יצר מויסייב.

 

מאז ההופעה הראשונה בשנת 1938 סיירה הלהקה בכל רחבי העולם במעל ל- 60 ארצות והיא נחשבת ללהקת הפולקלור הטובה ביותר בעולם. מויסייב זכה למספר רב של פרסים ועיטורים, זכה במדליית מוצרט, מטעם אונסקו על תרומתו יוצאת הדופן לעולם המוסיקה. פרס "אגדת המאה" מטעם עיריית מוסקבה. ופרס מיוחד על תרומתו לפתוח היחסים התרבותיים בין ארצות הברית וברית המועצות. כבוד שהוענק לשני אמנים נוספים בלבד. לכבוד יום הולדתו המאה נערכה הופעה מיוחדת בתיאטרון בארמון הקרמלין. הנשיא פוטין העניק לו את האות הגבוה ביותר ברוסיה על תרומתו לתרבות הרוסית.

 

מויסייב יצר שיטה מיוחדת משלו לשימור וביצוע של יצירות פולקלוריות. הוא יצר סגנון מיוחד שהפך לדוגמה לכל להקה מקצועי . הוא היה הראשון שהצליח לחבר בין אמנות הפולקלור לאומנות מקצועית, הוא העניק חיים חדשים לאמנות הפולקלור על הבמה. הלהקה הממלכתית האקדמית למחול עממי , בלט איגור מויסייב הנה להקת הפולקלור היחידה בעולם שהופיעה על במת הבית האופרה של פריז ובבית האופרה לה סקאלה במילאנו.

 

לצד הבלט פועל בית ספר שנוסד בשנת 1943. תלמידי בית הספר הם הגרעין ממנו צומחים אחר כך רקדני הלהקה. בבית הספר הם זוכים להדרכה מקצועית בסגנונות השונים המכשירה אותם לעבור ללהקה הבוגרת. תלמידי בית הספר נוטלים חלק בתחרויות בינלאומיות, בכיתות אמן ובסדנאות יצירה ואף מסיירים כלהקה בארצות רבות. רבים מן התלמידים משתלבים גם בלהקות שונות ברחבי רוסיה. לבית הספר מתקבלים תלמידים לאחר שכבר למדו מחול במסגרות  אחרות, והלימודים מתחילים בגיל 13-14.

בלט איגור מויסייב חוזר לישראל עם מופע מיוחד לציון 80 שנה להקמתה של הלהקה.

 

בלט איגור מויסייב יציג בהיכל התרבות בתל אביב, בבנייני האומה ירושלים ובהיכל הקונגרסים חיפה תוכנית מגוונת, עשירה וסוחפת שתציג את היצירה המגוונת של אמן מחול הפולקלור איגור מויסייב.

 

בתכנית תציג הלהקה מבחר מרתק מתוך היצירות שיצר מויסייב. מחולות רוסיים, אוקראינים, מחול יווני, מחול ארגנטינאי ואת חלקו הראשון של המופע יקנחו ביצירה מיוחדת המוקדשת למוסיקה ולריקוד יהודי.

80 המשתתפים יציגו על הבמה את היצירה המיוחדת של מויסייב ואת השליטה שלו על הבמה עם היכולות שלו ליצור מעמדים בלתי נשכחים וסוחפים שיגרמו לקהל לנוע ולרקוד בכסאו.

בחלקו השני של המופע תעלה הלהקה את היצירה "לילה על הר קירח" על פי המוסיקה של איגור מוסורגסקי. בה מצליח לשלב מויסייב את הריקוד הקלאסי עם הפולקלורי לדרגה של אמנות צרופה.

בלט איגור מויסייב,

הלהקה הממלכתית האקדמית למחול עממי בחמישה מופעים בלתי נשכחים בישראל.

מייסד וכוריאוגרף איגור מויסייב

ניהול אמנותי אלנה שרבקובה

 

 

אודות איגור מויסייב

נולד בשנת 1906 באוקראינה, ונפטר בשנת 2007 בגיל 101. מבקרת המחול האגדית של הניו יורק טייס אנה קיסלגוף כינתה אותו אחד הכוריאוגרפים הגדולים של המאה העשרים.  

מספר חודשים לאחר הולדתו עברה משפחתו לפריז בעקבות אביו עורך הדין. שם מויסייב בילה את שבע השנים הראשונות לחייו ולמד את השפה. אמו עבדה כתופרת תלבושות בתיאטרון השאטלה וכך הוא נחשף לראשונה לעולם הבמה. ב- 1914 חזרה המשפחה לברית המועצות. הריקודים שראה, החגיגיות העממיות כישפו אותו. שנתיים אחר כך עברה המשפחה למוסקבה. את שיעורי הבלט החל בגיל 12 ולאחר שראה את המופע הראשון על במת הבולשוי החליט שמצא את ייעודו. מורתו הביאה אותו לבית הספר של הבולשוי ומתוך 100 מועמדים התקבלו שניים מויסייב ואסף מסרר שגם הוא מצא את תהילתו בעולם המחול הרוסי.

מויסייב הצטרף לבלט הבולשוי ומהר מאד הפך לסולן, אך הוא לא הסתפק בכך ונמשך מאוד גם לכיוון של היצירה והכוריאוגרפיה. הוא יצר כמה יצירות עבור בלט הבולשוי בכמה מהן אף רקד את התפקיד הראשי. גם המתנגדים החמורים ביותר לסגנון חדש ורענן שיבחו את רעיונותיו התנועתיים ואת החושים הבימתיים שלו.

באותה תקופה גם רכש לעצמו שם כמומחה בכל ההיבטים של הפולקלור הרוסי. מויסייב התבקש לארגן פסטיבל שנושאו היה מחול לאומי. וכך החל את היצירה שלו שהפכה אותו לאחד היוצרים הגדולים בעולם. הצלחה הפסטיבל עודדה אותו להקים את האנסמבל למחול פולקלור שלימים קיבל את שמו. בפברואר 1937 אסף איגור מויסייב קבוצה של 40 רקדנים בסטודיו במוסקבה.

אלנה שרבקובה – מנהלת אמנותית

הגברת שרבקובה מכהנת גם כמורה וכמדריכה בלהקה בצד תפקיד המנהלת האמנותית. היא סיימה את לימודיה בבית הספר לכוריאוגרפיה של הבולשוי. בשנת 1969 הצטרפה לבלט איגור מויסייב. ובעקבות כישוריה והכשרתה בשלל סגנונות הופיעה כסולנית גם עם להקות שונות נוספות. המקצועיות שלה והחיות הרבה שגילתה על הבמה באו ליד ביטוי בשורה של סולואים ביצירות שונות של מויסייב. בשנת 1992 לאחר שסיימה את הקריירה שלה כרקדנית ראשית הוזמנה על ידי איגור מוסייב לשמש כמורה בבית הספר שפועל לצד הלהקה. מטרתה העיקרית היא לשמר את המסורת ואת היצירה המקורית והמיוחדת של איגור מויסייב ואת שיטות הלימוד בבית הספר. היא מקפידה להביא לבית הספר וללהקה דור חדש של רקדנים משובחים.

שרבקובה זכתה לשלל פרסים ועיטורים.

 

 

 

 

מועדי הופעות
 

תל אביב – היכל התרבות

שישי 5.5.17 21:00

שבת שתי הופעות 6.5.17,  16:30 גם  20:00

"לאן" 8780* www.leaan.co.il
מחירי כרטיסים 204-384 ₪

 

חיפה – מרכז הקונגרסים

שני 8.5.17 20:30

ברק כרטיסים

04-8377777

Barak-tickets.co.il

 מחירי כרטיסים 235-365 ₪

 

ירושלים – בנייני האומה

שלישי 9.5.17 20:30

בימות 6226*  www.bimot.co.il

מחירי כרטיסים 204-384 ₪

הפקה בישראל

ש. צמח בע"מ- שמואל ויואב צמח בשיתוף עם אורי עופר

bottom of page