top of page

צילם וכתב: יאיר בן־חיים

הממלכה של אמיר אור נחשפת בבית ביאליק

מימין: אמיר אור ורוני סומק

מימין: ד"ר יגאן בן־נון, דן שורר ואמיר אור

מימין: אלי הירש  ואמיר אור

קרן קוך- מנחת הערב

מימין: יקיר בן־משה, אמיר אור ופרופסור משה רון

דן שורר בראיון עם אמיר אור

אמיר אור קורא  את 4 פרקי הפתיחה של ספרו 'הממלכה'

פרופ' משה רון בדברים על הספר 'הממלכה'

העורך אלי הירש  נושא דברים על הספר 'הממלכה'

דוד המלך בבית ביאליק? הייתכן?

ביקורו של דוד המלך בלב-לִבה של תל-אביב בשנות האלפיים, התאפשר בזכות השקת ספרו החדש של אמיר אור, הממלכה, בבית ביאליק. לכבוד הגעתו של דוד לבית ביאליק, וכדי להיכנס לאווירת הספר, נפתח הערב בנגינתה של שרה שמש בנבל.

 

עם סיום נגינתה של שמש קרא אמיר אור את ארבעת הפרקים הראשונים מתוך הספר, שפתחו את השערים אל הממלכה של דוד. המעמד השרה תחושה שדוד חי וקיים והנה אנו חווים עדות ממקור ראשון. דוד המלך מבקר אותנו ולא חושש להסתחבק עם הישראליות העכשווית!

 

הספר מגולל את סיפור חייו של דוד בשר ודם – דוד השאפתן, פורע החוק, האסטרטג, המאהב, הפוליטיקאי, המשורר, העריץ והאב. בו בזמן הממלכה אינו רק רומן היסטורי אלא גם סאטירה על חיינו בארץ, המשתמשת בדרכי ביטוי עכשוויות ומציגה באור ביקורתי ואירוני את סיפורנו הלאומי. הספר הממלכה מכוון עוקץ חריף כלפי הממלכתיות הישראלית החדשה המעצבת את חיינו כיום, ומזמין את החברה הישראלית לדיון מחודש במיתוסים של התנ"ך ושל המורשת היהודית.

 

משה רון, פרופסור לספרות אנגלית ולספרות השוואתית, מתרגם ועורך ספרותי, היה ראשון הדוברים, ופתח עבור הקהל חלון לתקופת ממלכתו של דוד. בדבריו הציג תיאורים ועובדות ממשיות על ההתרחשות החברתית והדתית, ובכלל זה על התנהגות הממלכה ונתיניה, לצד פרשנות ולא מעט פיקנטריה. מתוך דבריו של פרופסור רון ניתן להסיק בוודאות מוחלטת כמעט שאמיר אור מצליח להפגיש בין תקופת המקרא לתקופה העכשווית ומאפשר הצצה אל מאחורי הקלעים של כתיבת המקרא, להכיר את האני האמיתי שמאחורי הדמויות, ובעיני רוחו ודמיונו משיל מעליהן את כל איפורי הלשון שהותירו לדורי דורות בכתובים.

נגנית הנבל שרה שמש

הרומן הממלכה בעיניו של אור הוא החיבור לשפת התקופה ומאפייניה, ומציג בין היתר תקופה כוחנית, פולחנים, שיקויים, כשפים וזנות ממוסדת. "האל הראשי של היהודים הוא אל מלחמה דרומי. יש לו האשרה לעזר כנגדו, הוא לא לבד. ושמו המפורש נכתב וֲנֶהֱגָה חופשי - קוראים לו יָאהוֹ. כולם נמצאים במאבק מתמיד על טריטוריה ונכסים, כמו מִקְנֶה ונשים וכל מיני חפצי ערך. כולם מונעים על ידי שנאה ארוכת זיכרון, ונעזרים באלוהיהם כדי לקלקל אותה", ציין פרופסור רון, וציטט שני משפטים מן הספר: "כי עולם האלים הוא עולם של חשבון והחשבון לעולם לא נסגר רק מסתעף, מן האבות אל הבנים ומן הבנים אל הנכדים ומן הנכדים אל הנינים ועד סוף הדורות, זכור את אשר עשה לך עמלק, זכור את אשר עשה לך ישראל".

 

ד"ר יגאל בן־נון, חוקר המקרא, סיפר על התרשמותו מקריאת הרומן ההיסטורי של אור, וציין שאין מדובר בפרפרזה על הטקסט המקראי, ולתחושתו מדובר בעֵדֵי הטקסט, עדויות ישירות ומרומזות שמהן שאב אור את השראתו. "מה שאני קורא, מה שהיה אמור להיכתב במאה השמינית, אם רוצים להיכנס לאווירה של המאה השמינית שהטקסטים אמורים לתאר, הוא יותר מובנה ומשקף מציאות לעומת טקסטים שבתוך המקרא, טקסטים מיופים ושקריים מכל מיני סיבות, והרקע ההיסטורי עוות. אמיר אור כתב פיקציה על פיקציה שכבר הייתה קיימת". בסיום דבריו הוסיף ואמר ד"ר יגאל בן־נון: "אם רוצים להבין את תקופת המלוכה כפי שהייתה,  לא צריך לקרוא את התנ"ך אלא את 'הממלכה' של אמיר אור".

 

לאחר דברי בן־נון הייתה אתנחתא מוזיקלית, שבה הפגינה שרה שמש נגינה מופלאה על הנבל.

ד"ר יגאל בן־נון חוקר המקרא מדבר על הממלכה

בהמשך עלה לבמה עורך הספר, אלי הירש, וציין בדבריו שסיפור הממלכה של אור נאמן מאוד לסיפור המקורי במקרא, בשמואל ובדברי הימים: "יש ממש הקבלה, יש תקבולת, אבל ברור שיש שינוי דרמטי, הוא עושה הרבה דברים, הסיפור לוקח מהעבר בשני כיוונים ניגודיים והופך אותו לאקטואלי לעברית ישראלית, כזאת גששניקית, ארץ נהדרת".

 

בסיום הערב ראיין דן שורר את אור וביקש לברר אתו מדוע בחר לכתוב רומן היסטורי (הריאיון המלא בסרטון).

 

לסיכום, סיפור הממלכה רלוונטי לתקופתנו: יש בו לא מעט רמיזות לסכסוך הישראלי פלסטיני, ויש בו מהממלכתיות, עם קורטוב ארסיות פרחית עכשווית. הרומן מרתק, ולא אחת מעלה חיוך לנוכח יכולתו של אור להשכיב את השפה המקראית על הרצפה ולהתל בהתרחשות ההיסטורית. יש שיגידו שאור מחולל בספר זה מעשה חילול הקודש, מבחינת הקורא זהו חילול במובן הטוב. הרומן נשען על הסיפור המקורי, ולצד זאת, בשל בקיאותו של אור ברזי התקופה, הוא מנכש מתוך המקורות את ההתייפייפות והבדיה,  ומציב בפנים את האמת הנכונה לו והמתאימה להווה.

ספר מומלץ ביותר. אני קניתי. לקניית הספר, לחצו על הקישור בצד שמאל בתחתית הרשימה.

 

פורסם בתאריך 21/02/2016 אתם מוזמנים להגיב כאן למטה

bottom of page