top of page

   'איזון שביר' ספר שירה חדש ליערה בן־דוד

ערב השקת הספר נערך בבית היוצר  בנמל ת"א 

מאת: יאיר בן־חיים

צילום: יאיר בן־חיים

© כל הזכויות שמורות

 

 

על הבמה, המשוררת יערה בן־דוד

הזמרת, חני דינור

 מנחה הערב: המשורר מירון איזקסון   

הזמרות, מימין: אליה סממה משמאל נעמה אור                                                               

ב-20 באפריל 2015 נערך בבית היוצר בנמל תל אביב ערב השקת ספרה החדש של המשוררת יערה בן־דוד, 'איזון שביר', שראה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

 

זהו ספר שיריה השישי, והוא ניכר באיכויותיו הפואטיות המיוחדות. הקריאה בו מזמנת את הקורא  למסע שירי מעניין ומרתק. השירים מצטיינים בתמהיל לשוני מופלא, הכורך פשטות ומורכבות וחושף תעצומות נפש בהתמודדות עם המציאות. ניתן לזהות בהם 'אני' נוכח מאוד ומודע לעצמו, הנתון בדואליות בין גלוי לנסתר, בין הרמוניה לשבירתה.

    

המשורר מירון איזקסון הנחה את הערב בטוב טעם וניווט היטב בין חלקו המילולי לחלקו המוזיקלי, שכלל ביצועים שונים משירי המשוררת. לאחר דברי הפתיחה של המנחה, ששידרו יחס של הערכה ואמפתיה לשיריה של יערה בן-דוד על רקע עיסוקה בתחומי אמנות נוספים, הוזמנה לבמה זמרת הסופרן המקסימה ורד וולקוביץ, שקראה וביצעה בליווי פסנתר את  'קורה לא פעם', בהלחנתה של אמה, ריבי וולקוביץ.  עורך ומנכ"ל הוצאת הקיבוץ המאוחד, פרופ' עוזי שביט, נשא דברים והתייחס לכמה היבטים בולטים בספר, ובעיקר לזיקות הקיימות בו בין ה'אני' לזולת, וליווה את דבריו בקריאת שירים. 

 

 

יוסי אלפי

מיכל סנונית

דינה קטן

אשר רייך             

פרופ' ניצה בן־דב                                    

 פרופ' זיוה שמיר.

 פרופ' עוזי שביט       

חני דינור מבצעת את השיר 'שם באותה נקודה'

מירי גלעד

הזמרת ורד וולקוביץ

ריקי דסקל

מזל קאופמן

בהמשך דיברה פרופ' זיוה שמיר, שהתייחסה לניגודים ולדיכוטומיות בשירתה של בן-דוד, ובין היתר נגעו דבריה גם באלה המופיעים על עטיפת הספר: "יערה בן-דוד מממשת את ההמלצה של ניטשה שהאמן ימזג ביצירתו את כל האמנויות. שירתה מציבה תיבת תהודה גדולה ועמוקה, ובה צלילים ומראות המשתברים אלה באלה ויוצרים יחדיו קולאז' מילולי מדהים ביופיו. שירה במיטבה."  יערה בן־דוד עלתה וקראה מחזור קצר של שלושה שירים, אותם שרה לאחר מכן  זמרת האלט בבת מרום בקולה החם והדרמטי. ליווה אותה בפסנתר המלחין אייל באט.

 

פרופ' ניצה בן־דב  התייחסה לאלמוניות ולזמניות בשירי הדיוקן בספר 'איזון שביר' וסיפרה בפתח דבריה כי בנסיעתה ברכבה בבוקרו של אותו יום, הופתעה לשמוע בקול ישראל ברשת ב'  את קולה של יערה הקוראת את שירה "אישור מחדש"  במסגרת הפרויקט  "שירה עברית, משוררי ישראל קוראים משיריהם" (שהוא, אגב, פרי יוזמתו הברוכה של המשורר אביחי קמחי).

מדבריה על שירתה של בן־דוד, המופיעים על עטיפת 'איזון שביר': "תודה למשוררת שאליס בארץ הפלאות חבוקה בין דפי ספרה החדש 'איזון שביר', וכל שמנה וסלתה של אגדת קרול לואיס מחלחלים בו. כמו קיסוס שהצל בשורשיו והיַרְקוּת החדשה בעליו - יונקת שירה זו ממקורות חבויים שמִתרגמים לשירים רעננים ומקוריים. ספר מרחיב לב ומרחיב דעת". 

 

המשורר אשר רייך קרא את השיר 'אני' והתייחס להיבט הארס-פואטי והלשוני שלו. אחריו בוצעה קריאה מבוימת של השיר הזה על ידי יערה וארבע מהזמרות. הזמרת והמלחינה חני דינור שרה בקולה הנפלא והמרגש את 'שם באותה נקודה'.

 

משיריה של יערה קראו: דינה קטן, מיכל סנונית, יוסי אלפי, ריקי דסקל, מירי גלעד ומזל קאופמן. את השיר 'סודה של  לוֹרֶלַי' ביצעו בחן צמד הזמרות המקסים אליה סממה ונעמה אור בליווי פסנתר וגיטרה.

 

הערב נחתם בביצוע יפהפה של 'רק בשעה זו' על ידי ורד וולקוביץ בהלחנתו של משה זורמן, ובדבריה של כלת האירוע.

היה זה ערב תרבותי ועשיר, דינמי ומהנה. ברכות למשוררת יערה בן־דוד.

 

 

הזמרת בבת  מרום והפסנתרן  אייל באט     

פורסם בתאריך: 23/04/2015 אתם מוזמנים להגיב כאן למטה

bottom of page