top of page

לא אני - חניתה רוזן

מאת: יאיר בן־חיים

חזרה למדור - על המדף


 

המותחן 'לא אני' של הסופרת חניתה רוזן  מתחיל כאשר הדמות הראשית בסיפור מתעוררת אל בוקר חדש לאחר ליל אהבים חושני עם  הצעיר שלה, שזה הכינוי בו היא בוחרת למאהב  התורני בחייה,  זהו בוקר בו היא מרשה לעצמה להתענג ולמצות את הרגעים הטובים עד תום, ישנו תרחיש מעולה המעורר סקרנות ושואב את הקורא כבר מהסצנה הפותחת.

 

אך לפני כן אני רוצה לגעת בכותרת המותחן והתמונה של סלבדור דאלי שנבחרה לעטר את הכריכה הקדמית.  מתוך כמה תמונות שנבחנו לעטיפת הספר כשנחשפה הסופרת לתמונתו של דאלי,  חשה כאילו התמונה צוירה בהזמנה עבור הסיפור שכתבה. ולא בִּכְדִי.

מהתבוננות בתמונה של  דאלי, אנחנו  רואים אישה עירומה, שיערה מסודר בקפידה ולגופה סדין המכסה את פלג גופה התחתון, היא יושבת זקופה וצופה בבבואתה  החלולה המשתקפת מולה,  היא קולטת עד כמה ריקה ושברירית האישה שמולה הדומה לה עד מאוד וכאן בדיוק באה ההצהרה: 'לא, זאת לא אני'. מנגד על הקיר מהצד עולה חיזיון של אישה נוספת מעברה של גיבורת המותחן, שהייתה באותו מצב, היא מישירה מבט אל הבבואה  החלולה  מבט המלווה  בחשש כבד  למה שעלול  לקרות לה בקרוב.
שם כותר הספר 'לא אני' מעיד על עובדה מרכזית העולה כבר לפני שנכנסים לתוך העלילה. המחברת מציבה את הגיבורה בפתח העלילה ומצהירה בשם שתיהן, האישה הזאת היא בטח לא אני איך ייתכן?

הסופרת שוזרת בעלילה ארוטיקה קלה (לא בסגנון סדרת הספרים  'חמישים גוונים של אפור') ועושה בכך שימוש ככלי  'ספרותי'  כדי שהקורא יבין מה מתחולל בנפשה של הגיבורה.

 

'לא אני' הוא מותחן  אירוטי מרתק המגולל   סיפור חיים של   אשת קריירה מצליחה הבוחרת מתוך אגואיזם לחיות לבד עם סגנון חיים המתאים לה.  הגיבורה ביססה לעצמה מעמד  של אישה אמידה, יש לה  כל מה שצריך כדי שהחיים יהיו מספקים ומניחים את הדעת. בעולם של גברים היא נחשבת לסיפור הצלחה, בחברה בה היא עובדת היא נמצאת בעמדת כוח ובתפקיד הרם של מנכ"לית החברה מתאפשרים לה חיים נוחים ומשביעי רצון. יש לה בית משלה, כסף שמספיק לכל צרכיה,  יש לה צעיר משלה שבא אליה לפי מצבי הרוח שלה  ומספק את צרכיה המיניים  על הצד הטוב ביותר וחייה מתנהלים על מי מנוחות. היא אישה קרה וביקורתית ובכל זאת היא נחשפת לכמיהה לרכות וחום, לאורך כל העלילה ישנם הבזקים הקושרים אותה אל תקופות שונות בחייה  וכך  אנו למדים על הגעגוע העז שיש לה אל אביה שהרעיף עליה את אהבתו ומשנתו לחיים, אבא שהכין היטב את בתו למסלול החיים,  אבא שתמיד היה עבור בתו, בעוד גיבורת הסיפור מנסה לשמור על פאסון ולא להסגיר את חולשותיה. היא משדרת לעולם שטוב לה עם הלבד  ומנהלת חיים עצמאיים ללא הטרדות או שותפים דביקים וטוב לה עם כך.

הקורא נחשף לאישה שאינה יודעת לדחות סיפוקים  ובמהלך הלילות בהם היא לבד מתגלה הצד החלש שלה המלווה בכעסים עצומים כשהיא  חווה  תחושה של אובדן שליטה. באחת הופכת האישה החזקה והכוחנית לאישה רדופה המתמודדת עם פחדים הטורדים את שלוותה  ומחברים אותה לעברה כילדה וכנערה צעירה. בשעת חולי כאשר תוקף אותה וירוס המשבית אותה מתפקוד היומיומי היא נחשפת לעובדה שחברתה הטובה קרוליין אינה מובן מאליו שעליה להעריך את מסירותה ועל כך שבורכה בחברת אמת.

העלילה סוחפת את הקורא לסיטואציות  משונות המעיבות על חיי היומיום שלה. על פניו  נדמה שהיא סובלת מהפרעת זיכרון כאשר אין לה הסברים לכל המאורעות אותן היא חווה.

סיום העלילה מוביל לתוצאה מפתיעה ובלתי צפויה. סיפור מרתק ביותר, כתיבה מרשימה, ספר מומלץ ביותר.

*****

פרופיל אישי: חניתה רוזן

חניתה רוזן, בת 56 , אם לשני בנים וסבתא לשלושה נכדים, מתגוררת במושב שדי-חמד באזור השרון. שנים רבות כתבה על חייה בעיקר לעצמה ולא עשתה עם כך מאום. לאחר שנים שעסקה כמנהל שיווק בשתי חברות גדולות זנחה את עיסוקה ומתמקדת בכתיבה שמעניקה לה עונג רב.

'לא אני' (גוונים הוצאה לאור) הינו ספרה השני של חניתה רוזן, ספרה הראשון 'הפיל הלבן' יצא בשנת 2011 בהוצאת אופיר ביכורים.

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page
bottom of page