top of page

המשוררת אסתר דגן-קניאל חובקת שני ספרי שירה

'אותיות מאירות' ו'שירים בצבע אדום' 

מאת: יאיר בן־חיים

 פאנל האורחים הראשון. משמאל, ד"ר אמנון ז'קונט, יאיר בן־חיים מו"ל חדרים 

     ושושי זילברברג חברת מועצת העיר ממונה על תיק תרבות בעיריית נתניה

הזמר והבדרן מושיקו כהן מנחה הערב עם כלת השמחה אסתר דגן-קניאל

השחקן אסף אשתר, מנכ"ל רדיו אמצע הדרך אריה אורגד, והסופרת שרה אהרוני        מימין , ד"ר יוס צור , שי שגב(נכדה של אסתר), שלומי רוקח וארי קניאל

הכל נשאר במשפחה: אסתר עם אחיה דני אריס (ימין) ועם בתה מירב

חברות יוצרות - מימין, ענת בר-נוי, רוחמה רז, אסתר דגן-קניאל, שרה אהרוני ולילי בנקל-ברגמן

אהרון אורגד, מנכ"ל רדיו אמצע הדרך90FM , התוודע אל אסתר דגן-קניאל במסגרת ראיונות רדיופוניים, לקראת מופעים בהם השתתפה ולקראת  צאתם לאור של שני ספריה. אורגד ציין במיוחד ראיון מרתק שערך איתה,  בעקבות מכתב ששלחה לפני מספר חודשים לשר החינוך שי פירון ולשרת התרבות והספורט לימור ליבנת. במכתב מחתה אסתר על כך שמערכת החינוך מתעלמת מהמורשת התרבותית המפוארת של  יהדות צפון אפריקה, כמו גם מהמחיר הכבד ששילמה בשואה.

 

"אסתר כותבת על דמוקרטיה, על חירות הביטוי ועל יהדות ומורשת - והכל בצורה מעוררת הערצה", אמר אורגד. "אנחנו, כאנשי תקשורת, יודעים לזהות מאיפה נובע הלהט שלה להפנות 'אצבע מאשימה' כלפי משרד החינוך. אנחנו נותנים לה גב ומאמינים שהאמת הפנימית שלה תנצח".

 

את הפאנל חתם השחקן-בדרן ואוהב השפה העברית, אסף אשתר, שבירך את אסתר ביום חגה, והקריא שני שירים חדשים שלה. " אני לא מאמינה שאני כתבתי זאת" אמרה אסתר, לאחר שאסף קרא בהגהה רהוטה ומדוייקת את שיריה.

הקהל הרב שמילא עד אפס מקום את אולם 'יד לבנים'

בפאנל השלישי והאחרון השתתפו שלומי רוקח, ראש תחום חינוך בעיריית נתניה, ודני אריס, אחיה של אסתר. שלומי סיפר על היכרותו עם אסתר, ועל פעילותה ותרומתה לקהילה במסגרת עבודתה כרכזת תרבות במתנ"ס בנתניה. אסתר הייתה צעירה נמרצת עם לב להכיל את האתגרים שהציבה המערכת לקיגום שיקום שכונות בנתניה.

דני אריס, לשעבר יו"ר הנהלת מתנ"ס קדימה, גילה לקהל המרותק על תחילת הרומן של אחותו עם השירים והשירה: בנובמבר 1979, כשנשיא מצריים אנואר סאדאת הגיע לביקור היסטורי בישראל, לרגל חתימת הסכם השלום, נערכה לו קבלת-פנים חגיגית ב"היכל התרבות" בתל-אביב, בהשתתפות כל המי-ומי במדינה. התוכנית האמנותית כללה הופעה של להקת-הזמר מעוז בית"ר. שאסתר ניהלה בתוקף תפקידה כמפקדת מעוז ביתר ביישוב קדימה. 

 

 

מימין, אוריון כהן, אסתר דגן-קניאל וחני שפע  אלקלעי

בפאנל השלישי, שעמד בסימן חברים ובני משפחה, היו שני רגעים מרגשים במיוחד. את הראשון סיפקה מירב, בתה של כלת השמחה, אשר הביעה גאווה ואושר על כך שהיא חלק מחיי אמה. ועד כמה היא מהווה השראה למשפחה. אחריה עלה הנכד שי שגב (12), שסחט תשואות מהקהל כשאמר: "בדרך כלל סבתות מחזיקות בתיק שלהן תמונות של הנכדים? אתם מכירים נכדים שמחזיקים בתיק מזכרות של סבתא שלהם?  אני אחד כזה! לי יש סבתא מיוחדת אני מחזיק בתיק גם תמונה ואת שני הספרים שלה!"

ארי קניאל בנו של שלמה בעלה של אסתר דיבר בשבחה כמכניסת אורחים, וכאישה יצירתית רב תחומית וקרא שיר מספרה. ד"ר יוסי צור גיסו של שלמה קניאל אמר "אסתר הגיע אלינו בתקופה קשה וכמו קרני שמש האירה על כולנו, חיממה את ליבנו והתברגה במשפחה כאילו הייתה שם תמיד." 

 

ואי-אפשר לחתום ערב השקה של ספרי שירה בלי שירים לקינוח שאותם כתבה, איך לא, אסתר: רוחמה רז ביצעה את השיר 'געגועים' שאסתר כתבה על פי לחן תונסאי בן 100 שנה ( למונילי)  שהוקלט לאחרונה וזוכה להשמעות מרובות בתחנות הרדיו. הזמרת שני גריידי ביצעה את השיר "השפיות שבחיי" למילים של אסתר דגן-קניאל ולחן של שמואל אלבז (שיר שהוקדש לשלמה קניאל, בעלה). הזמרת רחלי וולשטיין ביצעה את השיר "אלוהים שבשמיים", ללחן שלה ולמילים של אסתר (שיר שכתבה בעקבות רצח שלושת הנערים בידי מחבלים, ביוני 2014). 

שני גריידי מבצעת את השיר 'השפיות שבחיי'

בסוף הערב עלו כל האמנים לבמה, לביצוע משותף של הלהיט "שהשמש תעבור עליי" (מילים: יורם טהרלב, לחן: חנן יובל).

במהלך הערב לא שכחה אסתר לברך ולהודות לכל מי שתרם וסייע להרמת ערב ההשקה ולנכבדי הציבור שהגיעו, ביניהם המשורר הישראלי המוכר ברחבי העולם יעקב ברזילי, חבר הכנסת לשעבר אריה ביבי, רעיית ראש עיריית אריאל לשעבר רון נחמן ז"ל הגברת דורית נחמן, דני כוכבי מנכ"ל רדיו סול שמארח את אסתר בשידורי הרדיו על בסיס קבוע, הזמר איתמר כהן שאף עלה לשיר בסיום הערב עם כל הזמרים. והערב ננעל בשיה קולחת של התקווה.

 

חשוב לציין שבשבע השנים האחרונות, אסתר מופיעה על במות שונות ברחבי הארץ כמספרת סיפורים, בליווי הרכב מוסיקלי. בהזדמנות זו היא מבקשת להודות לכל אלה שהופיעו בערב ההשקה בהתנדבות: מושיקו כהן שהנחה את הערב, הזמרות רוחמה רז, רחלי וולשטיין ושני גריידי והנגנים עידן סוחובולסקי, אפי פרנקל ואיציק שרוני. 

 

בסיום הערב ביציאה מהאולם פגשתי את אברהם פלדמן מנהל אולם יד לבנים  שציין כי "מזה עשר שנים שלא היה כאן ערב כל כך תרבותי ויצרתי מרגש". 

 אלבומי התמונות בפייסבוק

לחצו כאן וכאן

 

 

 

אסתר דגן-קניאל חגגה בתחילת החודש את הולדת 'התאומים' שלה - ספרי השירה אותיות מאירות ושירים בצבע אדום.  שני הספרים יצאו לאור במסגרת פרויקט ספרא טבא של בית ההוצאה לאור חדרים.

 

אירוע ההשקה המרשים התקיים בבית יד לבנים בנתניה, בנוכחות קהל רב. במבואה המתין למוזמנים דוכן עם עותקים של שני הספרים, שהוצעו למכירה במחיר מיוחד. הספרים, כך התברר, נחטפו כמו לחמניות טריות, ובסיומו של הערב נמכרה כמעט חצי מהדורה. לחמניות טריות אולי לא היו באולם קבלת הפנים הסמוך, אבל תקרובת עשירה כן. חגיגה לעיניים ולחיך.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

את אירוע ההשקה הינחה הזמר  והבדרן מושיקו כהן, ועשה זאת בחינניות ובהומור. שאף כיבד את הקהל במחרזות שירי א"י כשקולו הערב והחם מתמזג בקולות הקהל שהרקיע לשחקים. תוכנית הערב כללה שלושה פאנלים של אנשי-מקצוע ואתנחתא מוזיקלית עם שלוש זמרות. 

 

משתתפי הפאנל הראשון היו סופר רבי-המכר וההיסטוריון ד"ר אמנון ז'קונט, שסיפר על היכרותו עם אסתר במסגרת סדנאות הכתיבה 'לגעת בלבבות' בניהולו. ז'קונט הקריא את "השיר המושלם" שכתבה אסתר, אותו הגדיר "שיר שמייצג את כל הצדדים של מלאכת הכתיבה";  שושנה זילברברגחברת מועצת העיר ממונה על תיק תרבות בעיריית נתניה, בירכה את כלת השמחה בשמה ובשם ראש העיר, מרים פיירברג; משתתף נוסף בפאנל, יאיר בן-חיים, מו"ל "חדרים", הופתע למראה המחווה שהכינה לו אסתר: תמונה מעוצבת עם צילומים של עטיפות ספרי פרויקט ההוצאה לאור ספרא טבא, ומחבריהם. אסתר גם ניצלה את ההזדמנות כדי לספר לנוכחים איך נחשפה לפרויקט, שאותו יזם וניהל יאיר.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הזמרת הוותיקה והמוערכת רוחמה רז, ביצעה את אחד מלהיטיה הגדולים, "חלומות", ואחריו שיר תפילה, "שם השם" (מילים מהמקורות, לחן של הרב קרליבך). שהוקדש לחברתה של אסתר מהפייסבוק ימימה אשבל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כשנדמו תשואות הקהל, עלו לבמה משתתפי הפאנל השני, הסופרת שרה אהרוני, אריה אורגד, מנכ"ל הרדיו האזורי אמצע הדרך 90FM והשחקן-בדרן אסף אשתר.

 

שרה אהרוני, זוכת פרס הפלטינה של התאחדות הוצאות ספרים בישראל על ספרה "'אהבתה של סלטנאת", סיפרה על היכרותה עם אסתר לפני כשבע שנים, בסדנה של ז'קונט. היכרות זו הפכה לידידות אמיצה ולשיתוף-פעולה במסגרת קבוצה של חמש נשים, שקוראות לעצמן חברות יוצרות. שלוש החברות הנוספות בקבוצה הן השחקנית ומספרת הסיפורים והסופרת ענת בר-נוי, הזמרת-יוצרת רוחמה רז, והסופרת לילי בנקל-ברגמן. החמש נוהגות להיפגש על בסיס קבוע אחת לשלושה שבועות

 

אהרוני שיבחה את כתיבתה של כלת הערב, ונדמה שגרמה לה להסמיק: "שיריה של אסתר כתובים בבהירות רבה ומשלבים ליריקה עם הגות, חשיבה עם מבע רגשי עמוק. הם משקפים מציאות יומיומית וחושפים עולם פנימי עשיר, המעוגן במארג של רגשות ותכונות: אהבה וחמלה, אמפתיה ונתינה, אמונה ותקווה. אסתר מבטאת בשיריה שאיפה לעולם טוב יותר, מתריעה מפני מצבים המפרים את האיזון ואינה נרתעת מהצבת מראה טל מול המציאות. שיריה כתובים ביד אמן,  יוצאים מן הלב ונכנסים אל הלב. בכישרון האצור בה מעלה אסתר על הכתב את מכלול הרגשות, וחושפת את האני היפה שבה".

 

רוחמה רז מבצעת את השירים "חלומות" ו"שם השם"

אסתר דגן-קניאל  במחווה לעורך ומו"ל ספריה יאיר בן־חיים

אולם קבלת הפנים

 רחלי וולשטיין מבצעת את השיר 'אלוהים שבשמיים'

 מימין לשמאל, אפי פרנקל, מושיקו כהן, איתמר כהן, שני גריידי, רוחמה רז,  אסתר דגן-קניאל, איציק שרוני ורחלי ורחלי וולשטיין

כיבוד כיד המלך 

פורסם בתאריך: 06/12/2014  אתם מוזמנים להגיב כאן למטה

bottom of page