top of page

נהר ללא גדות -  השקת שני ספרים  לדוקטור רות דורות

מאת: יאיר בן־חיים

ערב השקת שני ספריה של ד"ר רות דורות: נהר ללא גדות ואחיו האנגלי הלא תאום

SYMBOLIC ALLUSIONS, TEMPORAL ILLUSIONS." נערך באודיטוריום המוזיקה על שם 'רוזברג' באוניברסיטת בר אילן ביום ד' בחשון תשע"ד  08/10/2013.

הערב נפתח בנגינת וואלס 11 של שופן  בניגנתו של הפסנתרן יוני פרחי.  נילי לאופרט עורכת שני ספריה של ד"ר דורות הנחתה בנפלאוּת את ערב ההשקה ונשאה אף היא דברים מרתקים על הישיבה הדחופה שכינסה המשוררת לאה גולדברג בביתה שבמרומים, בין המוזמנים היו מארק שאגאל, סלוואדור דאלי, רנה מאגריט, אדוארד מונק, פאבלו פיקאסו ופאול קליי.

פרופסור הלל ברזל- תצלום יאיר בן־חיים
הפסנתרן יוני פרחי - תצלום: יאיר בן־חיים
הזמרת חני דינור - מצלום: יאיר בן־חיים
מר טילמן - תצלום יאיר בן־חיים

לדבריה של נילי לאופרט  "אין זה מקרה שיוני פתח ביצירה מאת שופן. הוואלסים של פרדריק שופן קשורים קשר הדוק למחזה בעלת הארמון ללאה גולדברג, מחזה העומד במרכז שני הספרים החדשים. במחזה משתתפות 4 דמויות: הרוזן זאברודסקי – בעל הארמון שהפך למוזיאון אשר הולאם על ידי הנאצים; לנה, פליטה יהודיה בת 16 אותה מצא הרוזן תועה ביער במנוסה מפני הנאצים; הרוזן מציל ומסתיר אותה בארמונו ועוטף אותה בכל מנעמי החיים העומדים לרשותו, בכלל זה ריקודים לצלילי הוואלסים של שופן באווירה האריסטוקרטית של המאה ה 19. בה בעת מסתיר הרוזן ממנה את עובדת סיום המלחמה מזה שנתיים. בארמון עמד הזמן מלכת. חייה של לנה מתנהלים בְמרתף הארמון ורק ב 10 בערב, למשמע 10 צלצולי שעון הקוקיה, רשאית היא לעלות לטרקלין. שתי הדמויות הנוספות הן של שני שליחים מא"י הפוגשים בָנָעָרָה באקראי עת בקשו מסתור בארמון מסערה משתוללת. הם אלה המנפצים את בועת האשלייה בה היא חיה, ומשכנעים אותה לפתוח בחיים חדשים בא"י."

בהמשכו של הערב עלו זה אחר זה לשאת ברכות, הראשון היה מר טילמן עוזר בכיר לנשיא אוניברסיטת בר-אילן וממונה על תכנית ברוקדייל-בר אילן, אחריו עלה לברך פרופ' מיכאל זיניגרד רקטור אוניברסיטת אריאל בשומרון אשר בחסותה ובתמיכתה הופיע הספר נהר ללא גדות - פרי בכורים של אוניברסיטת אריאל לאחר שזכתה בהכרה. כנציג המשפחה עלה ונשא דברים מרגשים ומרתקים בנה של דורות עו"ד צביקה דורות. (צפו בוידאו). בין לבין הנעים הפסנתרן יוני פרחי  בקטעי נגינה נוספים והזמרת חני דינור שרה את שירה של לאה גולדברג 'סליחות' ושירים נוספים.

 

במהלך הערב הושמע קולה של

לאה גולדברג קוראת את שירה

'משירי ארץ אהבתי'  

המוכר לכולם בשם 'מכורה שלי'.

 

.

בשיאו של הערב הוזמן פרופסור הלל ברזל לשאת דברי ברכה ואמר 'אני רואה את הערב הזה כערב של הצדעה להישגים המרשימים שלה. אני הייתי נותן לה את הפרופסורה.  השאלה היא 'נובה', מה התחדש מספר לספר, ד"ר דורות פורצת דרך'.  תוך כדי הדברים נזכר פרופסור ברזל בעבודת המאסטר של ד"ר דורות שעסקה בשעון אצל לאה גולדבר ובשעון של סלבדור דאלי. אני הייתי בראש הועדה היא עשתה אצלי את  ה MA אני דרשתי לתת לה מעולה'. הערב נחתם בדבריה של ד"ר רות דורות שהודתה לכולם על הדברים, ואף הודתה למשוררת לאה גולדברג שאפשרה לה לחבר בין העולמות בין אירופה וישראל בזכות המחזה 'בעלת הארמון'. לסיום הערב ביצעה הזמרת חני דינור מחרוזת שירי ארץ ישראל שסחפה את הקהל בשירה סוערת.

צילום ועריכה: יאיר בן־חיים

© כל הזכויות שמורות

ד"ר רות דורות, נושאת דברים ותודות

הפסנתרן יוני פרחי

הזמרת חני דינור

עו"ד צביקה דורות

פרופסור הלל ברזל

נילי לאופרט, מנחת הערב

מר טילמן, עוזר בכיר לנשיא אוניברסיטת בר-אילן

דוקטור רות דורות. שתי גדות לנהר,

SYMBOLIC ALLUSIONS, TEMPORAL ILLUSIONS, פרופסור הלל ברזל, נילי לאופרט, יוני פרחי, חני דינור.

לצפייה בעמוד הפלייליס של ערב ההשקה הקליקו על כפתור היוטיוב

פורסם בתאריך 10/10/2013  - נשמח לקבל את תגובתכם

  • Wix Facebook page
  • Wix Twitter page
  • Wix Google+ page
bottom of page