top of page

בלט ז'נבה

להקת המחול הנודעת משווייץ בתכנית מרתקת

במסגרת מחול במשכן

שתי עבודות של יוצרים עכשוויים בולטים

  אור / גלורי

שלוש הופעות החל מתאריך 19 לדצמבר

צילום: יחסי ציבור

 

אלכסנדר דמידוף, Le Temps  

 

היצירה השנייה בערב, גלורי למוסיקה של הנדל, נוצרה בידי אנדוניס פוניאדאקיס ב-2012. גם זו עבודה ל-22 רקדנים. מוסיקת הבארוק של הנדל תואמת להפליא את שפת התנועה של פוניאדאקיס, לעתים לירית, לעתים מוחצנת תמיד עוצמתית. במקום לכתוב דיאלוג בין תנועת הגוף והמוסיקה, הכוריאוגרף יוצר האנשה של המוסיקה באמצעות הגוף שבה בעת הופך למוסיקה טהורה. כך הוא מכוון את הרקדנים להביא את קהל הצופים אל הנשגב.

 

אנדוניס פוניאדאקיס הוא יוצר יווני, העומד בראש להקה הנקראת על שמו, ומשתף פעולה עם להקות רבות בעולם הן כרקדן והן ככוריאוגרף. הוא נולד בכרתים, למד באתונה וזכה במלגת מריה קאלאס ללימודים בפרויקט רודרה של מוריס בז'אר להכשרת רקדנים. הוא רקד כמה שנים בלהקתו של בז'אר ואף יצר עבורה כמה עבודות. כרקדן המשיך בבלט בית האופרה של יוון ובלהקתו של סבורו טשיגוארה. הוא הקים להקת מחול משלו שבסיסה בליון והמשיך ליצור עבור להקות שונות כמו אטר בלטו, בלט לורן, להקת המחול של סידני, בלט ג'ז מונטריאול, להקת המחול של מילפייה. כמו כן יצר כוריאוגרפיה לסרטו של דארן ארונופסקי "המבול", וזכה בפרסים רבים.

 

בלט ז'נבה מביא ערב מחול עכשווי עם סגנון ייחודי ודרמטי העוסק בנושאים של לידה מול מוות, רגע פקיחת העיניים ועצימתן.

 

פיליפ כהן, מנהל אמנותי – נולד במרוקו ב-1953. הוא למד מחול בבית הספר של רוסלה הייווטר בקאן בין השנים 1970-74, ורקד לצד רקדנים בעלי שם כמו אנטון דולין, נורה קיס, טטיאנה גרנצבה, סוניה ארובה ואחרים. הוא רקד תקופה ארוכה בבלט נאנסי  בהדרכתה של ג'יג'י קסיולינו, שם נוצר הקשר בינו לבין היוצר דומיניק בגו. כהן הפך ליד ימינו של בגו, וכיהן כעוזרן בין השנים 1978-82. הם עבדו יחד על יצירות שהוצגו בפריז מעל בימות נחשבות. כהן זכה במלגה מטעם משרד התרבות הצרפתי ונסע ללמוד אצל מרס קאנינגהם בבית הספר האמריקאי לבלט.

ב- 1983 רוסלה הייווטר מינתה את כהן לבלט מאסטר בבלט הצעיר של צרפת. בנוסף לשיעורים שהעביר הוא היה אחראי לרפרטואר שהתלמידים הציגו שכלל יצירות מאת מוריס בז'אר , ג'ון נוימאייר, סרז' ליפאר וז'ורז' באלאנשין וגם של כוריאוגרפים חדשנים יותר כמו קרליון קרלסון, דניאל לריו, קלוד ברומכון, ז'ואל בובייה ואחרים. משם המשיך לתפקיד מתאם הלימודים במרכז הלאומי למחול מודרני באנג'ר. שם שיתף פעולה עם מישל אן דה מיי, הרווה רובה ועוד. ב- 1990 מונה כהן לראש המחלקה לכוריאוגרפיה באקדמיה למחול ולמוסיקה בליון. במהלך כהונתו הוביל את תלמידיו ואת רקדניו להישגים רבים ונסע איתם להופעות על בימות מרכזיות ברחבי העולם. על הישגיו זכה בפרס שגריר לאמנויות מטעם משרד התרבות הצרפתי ובעיטור מיוחד מטעם ממשלת וייטנאם על קידום המחול במדינה.

 

פיליפ כהן הוא מנהל בלט ז'נבה משנת 2003.

 

גלורי

כוריאוגרפיה ובימוי: אנדוניס  פוניאדאקיס  Andonis Foniadakis

מוסיקה: גיאורג פרידריך הנדל  Georg Friedrich Haendel

עיבודים וקטעים נוספים חדשים: ז'וליאן טארידה  Julien Tarride

תלבושות: טסוס סופרוניו  Tassos Sofroniou

תאורה: מיקי קונטו  Mikki Kunttu 

 

משך היצירה 63 דקות

בהשתתפות 22 רקדנים.

 

מנהל: טוביאס ריכטר  Tobias Richter

מנהל אמנותי: פיליפ כהן  Philippe Cohen

 

בלט ז'נבה היא אחת מלהקות המחול הבולטות הפועלות כיום.

הלהקה נוסדה ב-1962, ועד מהרה התבססה כאחת הלהקות החשובות באירופה ובעולם המחול כולו. כבר בראשית פעילותה נתנה במה למחול העכשווי לגווניו והציגה מיצירותיהם של כוריאוגרפים נודעים כגון ז'ורז' באלנשין ששימש גם כיועץ אמנותי ללהקה בין השנים 1978-1970. משנת 2003 הלהקה נמצאת תחת שרביטו של פיליפ כהן שממשיך ליזום ולהזמין עבודות חדשות ומקפיד להעלות יצירות  קלאסיות. הלהקה מופיעה על הבמות החשובות בעולם ובפסטיבלים יוקרתיים ברחבי אירופה, ארצות הברית, דרום אמריקה, המזרח הרחוק וגם בישראל.

 

בארץ תציג הלהקה שתי עבודות:

אור LUX יצירתו של הכוריאוגרף קן אוסולה למוסיקה של הרקוויאם מאת פורה

גלורי GLORY יצירתו של הכוריאוגרף אנדוניס פוניאדאקיס למוסיקה של הנדל.

 

מרחק שתי מאות מפריד בין הנדל לפורה ומעניין לגלות כיצד המוסיקה של שני מלחינים אלה יכולה ליצור בסיס משותף לשתי יצירות המחול. הפתרון  מצוי באינטראקציה בין המוסיקה למחול וביכולת שתי האמנויות להשתלב יחד. המחול מקבל את הרובד הרוחני הערטילאי של המוסיקה, בעוד המוסיקה מקבלת מימד גשמי של עוצמת הגוף.

 

האיכות ההיפנוטית של אור בלוויית משחקי אור וצל, מעשירים ברגישות את המוסיקה השמיימית של פורה. הרקוויאם הצרפתי הידוע והפופולארי ביותר של גבּריאל פוֹרֶה, נכתב ב-1887. קן אוסולה יצר את העבודה ל- 22 רקדנים ב-2010. זו יצירה המביאה לבמה דיאלוג בין חיים ומוות, בין אור לחושך, ומעניקה  מימד חדש ליצירת המופת של פורה.


 

 

בלט ז'נבה

מנהל אמנותי: פיליפ כהן

תוכנית מיוחדת במסגרת "מחול במשכן"

 

אור

כוריאוגרפיה: קן אוסולה  Ken Ossola

מוסיקה: גבריאל פורה – רקוויאם    Gabriel Fauré – Requiem

תפאורה ותלבושות: ז'אן מרק פואיסן  Jean Marc Puissant

תאורה: קיס טיבס  Kees Tjebbes

 

משך היצירה 35 דקות

בהשתתפות 22 רקדנים.

 

 

הפסקה

 

קן אוסולה הוא רקדן וכוריאוגרף שוויצי. הוא החל את לימודי המחול בז'נבה, הצטרף לתיאטרון המחול של הולנד שם ביצע כמה תפקידים בולטים ביצירות מאת טובי הכוריאוגרפים. לאחר פרישתו המשיך בדרכו כרקדן עצמאי והוזמן להופיע עם להקות מחול ברחבי העולם. במקביל החל ליצור עבודות משלו.

הוא מומחה ליצירות של יירי קיליאן ומרבה להעלות מעבודותיו בלהקות שונות בעולם. משנת 2010  הוא יוצר עבור בלט ג'נבה ועבור בלט ג'וניור ג'נבה.

 

"עשרים ושניים רקדני בלט ז'נבה מגישים ערב בלתי נשכח... הכוריאוגרפיה של קן אוסולה מרשימה בכוח הדימיון ובחוש דרמה, הנעים בין הגשמי למטאפיזי. זוהי הגדרה מחודשת של המחול".

 

כל המופעים יתקיימו בבית האופרה הישראלית - המשכן לאמנויות הבמה תל אביב יפו

 

יום שני 19/12 בשעה 20:00

יום שלישי 20/12 בשעה 20:00

יום רביעי 21/12 בשעה 20:00

יום חמישי 22/12 בשעה 20:00

 

 

מחירי כרטיסים 149- 299 ₪

להזמנות באתר האופרה הישראלית:
http://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=955&ArticleID=3853

 

הפקה בישראל רפי בן יעקב

 

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page