top of page

'פתיחת התערוכה  – 'העוצמה שברכות

בית חיל האוויר הרצליה

אוצר: שוקי כהן

מאת: יאיר בן־חיים

ביום חמישי 10/03/2022 בערב נערכה פתיחת תערוכת הנשים, 'העוצמה שברכות' עם כמה אמנים גברים שאף הם הציגו מיצירתם, האירוע היה לרגל חודש האשה הבינלאומי.

מסיור מוקדם בתערוכה שעה וחצי לפני המועד הרשמי  בחנתי את היצירות והעבודות של האמניות והאמנים ומהרגע בו נכנסתי לבית חיל האוויר  כבר ממבט ראשון הבנתי שיש פה תערוכה מיוחדת.

אוצר התערוכה שוקי כהן בחר לשתף בתערוכה 'לקראת יום האישה הבינלאומי, נשים יוצרות מיוחדות מתחומים שונים ומגוונים. ניתן היה לראות בתערוכה יצירות פיסול, ציורים, וצילומים שבאו לידי ביטוי  מתוך העולם הנשי.

שתיים מהמשתתפות הן המשוררות, איריס כליף ובתה נועה כליף. לפני כשנתיים ערכתי והוצאתי לאור את ספריהם בהוצאת 'חדרים' ספרה של איריס 'בת אלוהים' ספר שירה ייחודי שזכה לביקורות נלהבות במדיה התקשורתית במדורי הספרות מצד מבקרי ספרות. נועה כליף שספר ביכוריה 'אדמֹת הנצח'  איגד בתוכו שירים, אמירות וסיפור אחד. גם ספר זה זכה לביקורות אוהדות בקרב מבקרי ספרות. 28 שירים של איריס כליף ושלושה שירים של נועה כליף היו חלק מהתערוכה  המעצימה שיזם ואצר שוקי כהן.

התערוכה הוצבה בשתי קומות  וכללה יצירות של 52 אמנים.

בחלקו השני של הערב התקיים טקס נעילת אירוע הפתיחה שהנחה אוצר התערוכה שוקי כהן. לאחר דברי פתיחה הוזמנה ח"כ הכנסת לשעבר הגברת שולי מועלם (אלמנתו של סג"א משה מועלם ז"ל מפקד הבופור שנהרג עם חייליו באסון המסוקים) לשאת דברים. דבריה ריתקו את המשתתפים. לאחר מכן הציג את המשוררות, איריס כליף ובתה נועה כליף  שקראו כל אחת שיר מתוך ספרי השירה שיצאו לאור בהוצאת 'חדרים', נועה קראה את השיר 'פסגות' ואיריס פתחה בדברי תודה לשוקי ושיתפה את הקהל הרב בדברים מרגשים: "מתוך עולמי הרוחני המזיב והנושם באדמת גווניה של קשת לב הרוח ממצול טוהר יופייה, זכותה, כאבה תשוקתה, כמיהתה ועוצמתה של הנשיות והאימהיות המחייה והמחוללת בי חיים ואהבה.

קיום האישה הילדה הנצחית הפועמת בנשמתי, הכורעת והמרוקדת רוח קיום עולמות בטבע יופיו וכאבו של אור בריאת עולם גלוי ונסתר זה וכי האישה היא אם לב אור החיים על ברוא יציר נפש עולם ואדם". ובסים דבריה קראה את השיר: 'אירוס פרח אדם'.

אירוס פרח אדם

לִבִּי שָׁמַיִם     כְּאִירוּס פֶּרַח אָדָם לָרוּחַ

אֱלֹהַּ  אֱלָהָא  אֱלֹהַי    בְּפָמוֹטֵי הַשָּׁמַיִם נֵרִי הַבּוֹעֵר

 

כְּאִירוּס אָדָם מְשַׁלְהֶבֶת מְחוֹלִי לִיצִיר הַיָּרֵחַ

  וּבְבַר הַמִּדְבָּר אֲפָר וְיַמּוֹת מְאַסְּפִים חַיַּי        

          וְהַסַּעַר נִטְהָר בִּי

                  בּוֹרֵא לִבִּי

                    לָרוּחַ

בהמשך הופיעה איריס בריקוד לצלילי שירו של לוצ'יאנו פברוטי Caruso.

לסיום הערב הופיעו  כמה מהאומניות שהשתתפו בתערוכה בתצוגת אופנה, בה הן הציגו, מבחר גלביות נהדרות מתוך האוסף המדהים של המעצבת אורנה גלילי. בכל מהלך התצוגה הציגו האמניות גם את תכשיטי העור של המעצבת מיקה דרימר. כמו כן הוצגו שמלות כלה מדהימות  של המעצבת הבינלאומית אליזבת לורן. הערב ננעל עם ביצוע של השיר 'הללויה' של לאונרד כהן.

לאלבום התמונות לחצו כאן

צילום תמונות וצילומי וידאו ועריכה: יאיר בן־חיים
 

פורסם בתאריך: 12.03.2022

תערוכה-העוצמה שברכות - אוצר: שוקי כהן 
 

המפגש הראשון עם הספר שלך מתחיל כאן ועכשיו..jpg
bottom of page